Alex Albon: Red Bull Ring pro mě není nejlepší okruh, ale trať si užívám

Alexander Albon prožil v roce 2016 v GP3 velmi úspěšnou sezonu. Byl největší rival Charlese Leclerce v bitvě o titul. ART ho tak pro rok 2017 povýšil do svého týmu ve formuli 2. Tam se ovšem Albonovi vůbec nedařilo. Až letos, po svém přestupu do týmu Dams, jako by znovu ožil. V Baku vyhrál svůj první závod a od té doby patří k největším kandidátům na letošní titul.

Tým ART F2 každý rok bojoval o titul. Ovšem loni, kdy jsi byl členem týmu i ty, ho postihla velmi slabá sezona. A letos jste opět silní. Co si myslíš, že loni bylo hlavním problémem?
Neřekl bych, že to byl nějaký konkrétní problém. Tým začal sezónu dobře, možná ne tak jako teď, ale stále dobře. Byl to pro mě náročný rok, neměl jsem mnoho důvěry v auto a trápil jsem se taky po svém zranění. Prostě jsem už nebyl zbytek sezony konkurenceschopný, a to až do Abú Dhabí. Byl to obtížný rok, s týmem jsme zažili spoustu náročných situací. Takže ten rok nebyl očividně ideální, ale teď jsou zpět a velmi silní. Myslím, že na tento rok mají velmi dobrý balík, možná nejlepší z týmů.

Letos je najednou i tvoje sezona velmi silná. Co se změnilo?
Já to nevidím tak, že mám dobrou sezónu. Minulá byla vyslovené špatná, pokud to porovnám s GP3. Minulý rok jsem se trápil. V Dams mi stále věří, a mít vzájemnou důvěru je velmi důležité, zejména s ohledem na nové auto. Umím velmi snadno vyjít s týmem, cítím se tu vítán. Určitě jezdím lépe než loni, ale tým pro mě opravdu pracuje velmi tvrdě.

Letošní vozy mají spoustu problémů. Myslíš si přesto, že jsou tím správným krokem vpřed?
Řekl bych, že ano. Už je to dlouho, co se měnilo auto naposledy a změna je vždy potřeba. S turbomotory jsme se navíc více přiblížili formuli 1. Samozřejmě, momentálně je to náročné, můžeme vidět, že auta mají mnoho technických problémů. Určitě je to tento rok trochu zvláštní situace. I přesto, že nejsem konzistentní, že jednou jsem a jednou nejsem na bodech, se stále držím na druhém místě v celkovém hodnocení a bojuji o titul šampiona. Kdyby to bylo jako loni, byl bych téměř ven ze hry. Takže je to určitě krok vpřed, jen máme stále momenty, kdy si nejsme jistí, kdy nevíme, zda se na auto můžeme spolehnout.

Letošní pole je velmi silné, máme hodně kandidátů na titul. Koho si myslíš, že bude nejtěžší porazit?
Určitě souhlasím, že pole je letos velmi silné a řekl bych, že momentálně je v nejlepší formě George [Russell], Lando [Norris] a Nyck[de Vries]. Nyckovi chyběla rychlost, ale vždy tu jaksi je, zlepšuje se a už se mi zdá, že je velmi silný. Samozřejmě Lando je velmi rychlý, ale myslím, že on je skutečně rychlý jen na některých tratích, ty ostatní nebudou tak vyhovovat jeho autu, tak zřejmě bude s vozem v některých závodech trochu bojovat.

Co myslíš, že je tvá největší výhoda, který by ti mohla pomoci zvítězit v šampionátu?
Momentálně bych řekl, že kvalifikace. Vypadá to, že auto je extrémně rychlé na krátkou vzdálenost, na rychlostech pro delší vzdálenost musíme stále ještě hodně pracovat. Myslím, že ART je v tom nejlepší. Co se týče tempa, myslím, že jsme ještě neměli mnoho příležitostí si ověřit, jak na tom jsme ve srovnání s konkurencí, což vidím jako největší problém. Někdy to byla moje vina, jindy problém se spolehlivostí. Když se podíváme na dosavadní průběh sezony, měl jsem silné kvalifikace, ale zápasil jsem s odlepením se ze startovního roštu a do první zatáčky jsem ztrácel pozice. Měl jsem problémy se startem, což mě určitě stálo pódiové umístění a body. Takže to vidím tak, že dosud je to určitě kvalifikace a nyní se musíme snažit dosáhnout výsledků, které si zasloužíme.

Jak se ti vypořádává se situací tří závodních víkendů v řadě?
Celkem se mi to líbí. Je to pro nás něco nového. Jsme zaneprázdnění, můžeme se cítit jako piloti formule 1. Ale může to být také frustrující. Jakmile máte na autě nějaký problém, který není možné jednoduše opravit, můžete ho mít tři závodní víkendy po sobě. Ale já si to momentálně užívám. Mám rád Red Bull Ring, potom následuje Silverstone, což je můj téměř domácí závod, takže to nebude tak stresující situace jako tady.

Jaký je tvůj názor na Red Bull Ring?
Je fajn. Sice si myslím, že to pro mě není všeobecně nejlepší okruh, ale trať jako takovou si užívám. Rozhodující zde bude zřejmě počasí. Jak můžeme vidět, dnes prší. Myslím, že to bude závod postaven na strategiích a jestli začne pršet, bude důležité být ve správné chvíli na správném místě. Myslím, že to bude trochu jako hlavní závod na Paul Ricard.

-Šárka Chomiaková-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *