Bez nohou v DTM: V Misanu bude debutovat Alex Zanardi!

Špičkový šampionát cestovních siluet DTM bude koncem srpna poprvé hostovat v italském Misanu. Bude se jednat o první noční závod dějin tohoto mistrovství – a k tomu ho má okořenit jednorázový start legendárního Alexe Zanardiho, závodníka bez nohou.

Když bývalý jezdec Ferrari-F1 a majitel stáje Toro Rosso minulý rok převzal zodpovědnost za sportovní budoucnost prestižního šampionátu DTM, tak ani nemohl vědět, do jakého bouřlivého dobrodružství se pouští. Krátce po jeho nástupu totiž oznámila značka Mercedes, že sérii po sezoně 2018 opustí. Další rána následovala, když první státní televize ARD neprodloužila s DTM svou spolupráci. Také velkolepě vytrubované zvěsti o blížící se celosvětové kooperaci s japonským šampionátem GT podivně utichly.

Nejen v bližším Bergerově kruhu přátel poznali, že dřívějšímu šprýmaři už není do smíchu, Rakušan se ale nevzdává a dále bojuje o záchranu „potápějící se lodi DTM“. V rámci prvního podniku sezony v Hockenheimu představil projekt nočního závodu v Misanu. Otevřeně při tom připustil, že tím nemíří pouze směrem zájmu tisíců německých a rakouských turistů, kteří se v srpnu budou opalovat v nedalekém Rimini – v Itálii chce DTM prezentovat především proto, aby vzbudil zájem italských výrobců. Snílkům se sice hned vybavila zlatá éra DTM s Alfou Romeo, Italové ale zatím oficiálně nejeví zájem.

Třešničkou na misanském dortu vlastně bylo, nechat v DTM hostovat hvězdu MotoGP, Valentina Rossiho. Mistrovství světa motocyklů se ale s italským termínem nevhodně kříží a tak vytáhl Berger ve spolupráci s BMW další eso z rukávu: V DTM bude hostovat bývalý pilot F1 a mistr ChampCarů, Alex Zanardi. 51letý rodák z Bologně dokázal během své kariéry za volantem přesvědčit, svět ovšem šokoval především svou hrůzostrašnou nehodou roku 2001 na Lausitzringu, při které přišel o obě nohy. Rváč Zanardi se ovšem dokázal vrátit za volant. I bez nohou jezdil na nejvyšší úrovni se specielně upraveným BMW v mistrovství světa cestovních vozů a dokázal i vyhrát!

V posledních letech se soustředí na závody v invalidním vozíku a je v této disciplíně jedním z nějlepších na světě – 3 zlaté medaile z Paralympických her jsou toho nejlepším důkazem.

Teď tedy vede Zanardiho cesta zpět do kokpitu závodního BMW M4 DTM a tato příležitost prý přišla nečekaně: „Cítim se jako dítě před obchodem s cukrovinkami a nemohu se dočkat stát v Misanu na startu. Jsem velký fanda DTM a pevně jsem si naplánoval, že se tam pojedu jako divák podívat – že tam teď budu závodit je neuvěřitelné!“

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *