DTM v Rakousku: A i Rast najednou jede o titul…

Před předposledním podnikem šampionátu DTM na Red Bull Ringu dělily lídry tabulky Garyho Paffetta a Paula di Restu jen 2 body a ohájce titulu René Rast (Audi) potřeboval opravdu silný víkend, aby dotáhl více než 50bodový náskok obou jezdců Mercedesu. A právě takový „silný víkend“ se pro něj (i s cizí pomocí) dostavil…

Sobotní závod: Audi to zařídilo
Kvalifikace pro sobotní závod se odehrála za deště a nejlépe si za těchto podmínek vedl španelský jezdec Mercedesu, Daniel Juncadella. Bývalý šampion F3 byl o 71 tisícin rychlejší, než Timo Glock (BMW) a Audi Micka Rockenfellera. Druhý celkové tabulky di Resta si zajisti 4. startovní pozici, zatímco se jeho velký konkurent Gary Paffett musel spokojit s 10. místem. Debutující rallyeové eso Sebastien Ogier postavil svůj Mercedes jen na poslední pozici, přičemž na polemana ztrácel necelé 3 sekundy.

Přesto, že měli v poli dva slibné krajany (Auera a Enga), přišlo se na sobotní závod DTM v Rakousku podívat hodně pod 10.000 diváků. V poledne se startovalo na vlhké trati, déšť ale ustal a proto nazulo téměř celé pole slicky. Juncadella využil své suché stopy navýbornou a z prvního kola se vrátil s lehkým náskokem na Rockenfellera, Glocka a Farfuse. Nehoda Enga, Frijnse, Duvala a Paffetta, se ale brzy postaral o první neutralizaci. Juncadella i poté zůstal dominujícím pilotem závodu a ještě těsně před koncem vedl jasně před Rockenfellerem a Wittmannem, který bránil své 3. místo před Rastem.

Dvě kola před koncem se ovšem (bohužel v nejlepším „stylu NASCAR“) měl dosavadní průběh závodu postavit na hlavu: Glock odstavil svůj BMW tak „šikovně“, že se na trať znovu vydal Safety Car a těsně před cílem následoval restart. Juncadella i tentokrát udržel vedení, komisaři ovšem shledali, že se mu tak podařilo předčasným startem a uvalili na něj 30 sekundovou penalizaci. Za ním se po strkanicích seřadilo trio Audi v pořadí Rockenfeller-Müller-Rast a sportovní vedení ingolstadtských zrežírovalo divadélko, které zrežírovat muselo: Rockenfeller s Müllerem pustili v posledních zatáčkách Rasta před sebe a ten si dojel pro plné body za „vítězství“. Němec tak poněkud snížil svůj bodový odstup na nového lídra tabulky di Restu (dojel 4.) a zvláště na Paffetta, jenž nebodoval vůbec.

Výsledek sobotního závodu:

 1. René Rast, Audi
 2. Mike Rockenfeller, Audi
 3. Nico Müller, Audi
 4. Paul di Resta, Mercedes
 5. Jamie Green, Audi
 6. Lucas Auer, Mercedes

Nedělní závod: Rastova naděje na titul přežila
Za krásného slunečna předvedl poleman Gary Paffett bezvadný start a usadil se na špičce před Müllerem, di Restou, Rastem a Erikssonem. Mladý dlouhán ze Švýcarska se ale nenechal od britského mazáka setřást. Naopak: Ve 3. kole šla Mullerova zelená Audina do vedení. I pak ovšem zůstalo prvních osm vozů v relativně pevném a zajímavém sevření.

Špička opět měnila pneumatiky přesně o poločas závodu a René Rast se hned poté na studeném obutí šikovně dostal jak před di Restu, tak i před Paffetta. Začátkem druhé poloviny závodu tedy platilo pořadí 2 x Audi (Müller dosti daleko před Rastem) a 2 x Mercedes (Paffett a di Resta), na které se tlačil BMW dobrého Joela Erikssona.

Čekalo 10.000 fandů na tribunách Red Bull Ringu další „zrežírovné“ vítězství Rasta? Ano – i když ne tak očividně, jako v sobotu. Červený Audi začal sesterský zelený vůz obřími kroky dohánět a 15 minut před koncem pustil Müller svého značkového kolegu v zatáčce Remus bez boje na první místo. Úřadující šampion Rast si pak dojel před věrně sekudujícím Mullerem pro druhý triumf víkendu a zárověň pro své 4. vítězství za sebou. Mimo to se tak postaral o 100. úspěch značky Audi v DTM. Rastova teoretická naděje na obhajobu titulu tedy přežila až k finále v Hockenheimu. Celkem spokojený Gary Paffett si dojel pro 3. místo před di Restou a nejlepším jezdcem BMW, Erikssonem.

Zle pochodili oba domácí hrdinové Auer a Eng: Malý Tirolák odstoupil kvůli poruše, jezdec ze Salzburgu dojel jen 9.

Výsledek nedělního závodu:

 1. René Rast, Audi
 2. Nico Müller, Audi
 3. Gary Paffett, Mercedes
 4. Paul di Resta, Merceses
 5. Joel Eriksson, BMW
 6. Pascal Wehrlein, Mercedes

Celkový stav DTM 2 závody před koncem sezony:

 1. Paul di Resta            229 b.
 2. Gary Paffett              225 b.
 3. René Rast                 199 b.
 4. Marco Wittmann      143 b.
 5. Edoardo Mortara     139 b.

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *