DTM v Zandvoortu: Gary Paffett v životní formě

Dvě pole-position, vítězství v sobotu a druhé místo v neděli – to je téměř maximální sklizeň Brita Garyho Paffetta, kterou si vezl domů z nizozemského podniku DTM v Zandvoortu. Jen nedělní vítěz René Rast (Audi) mohl na chvilku vystoupit ze stínu jezdce modrého Mercedesu…

První závod, sobota:
První kvalifikace na tradičním okruhu mezi dunami Nordzee vyšla jednoznačně nejlépe jezdcům značky Mercedes: Gary Paffett, Pascal Wehrlein, Paul di Resta a Lucas Auer po ní blokovali obě přední startovní řady sobotního závodu. Až za nimi se musela seřadit nejrychlejší konkurence v podobě vozů BMW Timo Glocka a Marca Wittmanna.

Startovní fáze se odehrála velmi disciplinovaně, čti beze změny pořadí. O zábavu „svého“ publika se úvodem staral především domácí pilot Audi, Robin Frijns, když za sebou postupně nechal jak Wittmanna, tak i Glocka.

Povinné výměny pneumatik si špička odbyla ještě během první třetiny závodu. Wehrlein po nich nadále držel čelo, Wehrleina ale stála zakousnutá matka jednu pozici vůči di Restovi.

O další vzrušení se těsně po poločase postaral Švýcar Nico Müller, když kvůli defektu pneumatiky vletěl do svodidel 2. zatáčky. Odstranění jeho vozu málo schopnými nizozemskými pořadateli zhltlo pětinu závodu a na ostro se mohlo po ukončení neutralizace jet již jen závěrečných 12 minut. Ty nepřinesly na špičce žádnou změnu a Gary Paffett se mohl před značkovými kolegy di Restou, Auerem a Wehrleinem radovat ze 23. vítězství v DTM své kariéry.

Výsledek sobotního závodu DTM v Zandvoortu:

 1. Gary Paffett, Mercedes
 2. Paul di Resta, Mercedes
 3. Lucas Auer, Mercedes
 4. Pascal Wehrlein, Mercedes
 5. Robin Frijns, Audi
 6. Timo Glock, BMW
 7. závod, neděle:

V nedělní kvalifikaci si Paffett vybudoval nejlepší předpoklady pro zopakování sobotního triumfu: Před Engem (BMW), di Restou a Wehrleinem byl znovu nejrychlejší.

Do závodu vyrazil angličanův Mercedes znovu perfektně a v Tarzan Bochtu byl se značným náskokem na Enga, za kterým se seřadili Rast (Audi), Wehrlein a di Resta.

Paffettovi poté hrálo do karet, že Eng za sebou dlouho dokázal blokovat rychlejší vozy a vyjel si 6sekundový náskok. Nebezpečí na Brita ovšem nečíhalo mezi prvními deseti, ale dále vzadu: Nejrychlejší Audi Reného Rasta si totiž odbylo výměnu pneumatik hned po prvním kole a na dráhu od té doby sázelo nejrychlejší kola! Tato taktika se měla Ingolstadtským vyplatit. Když po 22 minutách měnil i Paffett, vrátil se na trať jen těsně za rozjetým Rastem.

Ve druhé části přibrzdila podnik neutralizace po šťouchanci Greena vůči Spenglerovi s následujícím vyprošťováním kanaďanova BMW. 20 minut před koncem se tedy těsně sevřené pole vydalo Indy-startem do své rozhodující fáze. Výborný René Rast ovšem dále dokázal držet rychlé Mercedesy za sebou a postaral se tak o první triumf Audi v sezoně 2018. Gary Paffett bral spokojeně body za druhé místo a za dva týdny nastoupí před svým publikem v Brands Hatchi jako lídr tabulky a jasný favorit na titul.

Výsledek nedělního závodu DTM v Zandvoortu:

 1. René Rast, Audi
 2. Gary Paffett, Mercedes
 3. Paul di Resta, Mercedes
 4. Philipp Eng, BMW
 5. Augusto Farfus, BMW
 6. Pascal Wehrlein, Mercedes

Celkové hodnocení DTM:

 1. Gary Paffett, Mercedes       148 b.
 2. Paul di Resta, Mercedes     121 b.
 3. Timo Glock, BMW              101 b.
 4. Marci Wittmann                   98 b.
 5. Edoardo Mortara, Mercedes 97 b.
 6. Lucas Auer, Mesrcedes         89 b.

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *