F2 v Budapešti: Vavříny pro de Vriese a Albona, 3. místo pro Charouzův tým

Za téměř tropického vedra nastoupil šampionát Formule 2 v Maďarsku do svého posledního podniku před letní přestávkou. Tento rok to skutečně trvalo sedm podniků, než došlo k první změně v kokpitu. Americký (bývalý?) junior Haase-F1 Santino Ferrucci byl po svých „Silverstonských eskapádách“ vyloučen z týmu Trident-F2, kde ho nahradil Alessio Lorandi. Ital doposud startoval za Trident ve formuli GP3, takže i postupu do F2 jaksi „zůstal v rodině“.

Trénink a kvalifikace: První pole-position pro Sette-Camaru

Volný páteční trénink se konal v pravé poledne a nejrychlejší kolo si v této 45minutové session zapsal lídr celkového hodnocení George Russel. Pro pilota stáje ART to měl zůstat jediný světlý okamžik celého víkendu… Za ním figurovali v tabulce časů Nyck de Vries (Prema Theodore), Sergio Sette-Camara (Carlin), Luca Ghiotto (Campos), a Alexander Albon (DAMS). Je pozoruhodné, že se tedy hned od první měřené jízdy prosadili vesměs jezdci, kteří měli i zbývající dva dny hrát prim. U páteční tendence měli celý víkend bohužel zůstat i oba jezdci české stáje Charouz: Delátraz a Fuoco skončili na nenápadných místech 13 a 15, zhruba sekundu za špičkou. Nováček Lorandi se uvedl 18. časem.

Na podvečer se zatáhlo  a kvalifikace se konala za poněkud chladnějších a tudíž přijatelnějších podmínek. První série pokusů o rychlé kolo vyšla nejlépe de Vriesovi před Aitkenem, Russellem, Sette-Camaraou, Norrisem a Markelovem.

O postavení na startu ale rozhodly až závěrečné minuty kvalifikace. Nejdříve to byl Aitken, kdo dokázal de Vriesův čas zlepšit, pak ovšem oba překonal Sette-Camara. Jednalo se o Brazilcovu první pole-position vůbec. Russell se musel spokojit se 4. startovním místem, 3. startovní řadu vytvořili Ghiotto s Norrisem, čtvrtou Markelov s Mainim a pátou Boschung s Charouzovým jezdcem Delétrazem. Druhý český vůz s Fuocem zaznamenal za Fukuzumim 12. čas, debutant Lorandi byl 17.

“Šlo prostě o to být rychlý, ale přesto jet čistě a nezničit si pneumatiky. Podařilo se mi to dobře, protože jsem mohl i závěrem kola ještě naplno atakovat,” těšil se Sette-Camara, načež ho Aitken spražil sobotní vyhlídkou: “Zítra Sergia předjedu hned na startu – a bude to!”

Sobotní závod: Nizozemci nemají jen Verstappena… 

Po předcházející bouřce při sobotním startu lehce pršelo a celé pole proto startovalo na profilovaných pneumatikách. Technici Formule 2 vybavili vozy nově sestavenou převodovkou a modifikovaným programem elektroniky (každý tým si směl rozjezdy před Budapeští  někde vyzkoušet), což zaručilo bezpečný rozjezd. Šampionát se tedy mohl vrátit k pevnému startu. Ovšem bez Russella: Tomu odumřel motor ještě v boxech a směl vyrazit až za ostatními.

19letý Sette-Camara svou první pole-position zužitkoval perfektně a ostatní provedl prvním kolem v pořadí de Vries, Ghiotto, Aitken, před raketově startujícím Fuocem a Norrisem, zatímco Delétraz musel po kolizi měnit špičku vozu.

Mrholit brzy přestalo, voda se na novém asfaltovém koberci Hungaroringu ovšem držela relativně dlouho. Nejvíce pozic získal v této “mokré” fázi výborný Norris. Dostal se jak před Fuoca, tak i před Aitkena a Ghiotta a později i de Vriese.

Po 10 kolech měl rozjetý Brit ve svém hledáčku i lídra Sette-Camaru a svou ztrácející se pověst “zázračného dítěte” Lando oprášil povedeným předjetím v horní šikaně. Pak ujížděl sérií rekorních kol ostatním.

Sette-Camara za to platil za své příliš vysoké tempo úvodu a propadl se i za de Vreise s Fuocem. V 17. kole Charouzův jezdec dokonce převzal 2. místo, načež Norris a de Vries navštívili boxy a výměnili na slicky. Fuoco měnil o kolo později, což asi bylo příliš pozdě. O poločas závodu totiž znělo pořadí znovu Norris, de Vries, Sette-Camara, Fuoco, Aitken a Albon.

Největší rezervy měl závěrem podniku početnými krajany z tribun povzbuzovaný Nyck de Vries. 7 kol před koncem proletěl kolem Norrise a až do cíle nechal Brita o tučných 16s za sebou!

Sette-Camara a Fuoco kolidovali v předposlední zatáčce. Za tuto akci dostal Brazilec penalizaci 10s a Fuoco se mohl těšit ze 3. místa. Jako 4. byl hodnocen Aitken před Albonem,

osmou pozici a tím i nedělní pole-position si vybojoval Markelov. Lídr celkové tabulky Russel závod vzdal.

Výsledek sobotního závodu F2 v Budapešti:

 1. Nyck de Vries, Prema-Theodore
 2. Lando Norris, Carlin
 3. Antonio Fuoco, Charouz
 4. Jack Aitken, ART
 5. Alexander Albon, DAMS
 6. Luca Ghiotto, Campos
 7. Sergio Sette-Camara-Carlin
 8. Arťjom Markeov, Russin Time
 9. Tadasuke Makoino. Russian Time
 10. Nirei Fukuzumi, Arden
 11. Louis Delétraz, Charouz

Nedělní sprint: Vyhrává ten, kdo si váží obutí…

V neděli se startovalo za velkého vedra a z dobrého výsledku se měli nakonec těšit jezdci, kteří si pro závěr nejlépe šetřili pneumatiky. Kdo se chtěl vytáhnout a závodit, ten nakonec splakal nad výsledkem…

Hned po startu závodil hlavně Luca Ghiotto. Pilot Adriana Campose se katapultoval raketovým odpichem do vedení před Albonem, katastrofálně startujícím Markelovem, Sette-Camarou a Fuocem. Pole se poté za Italem poslušně seřadilo a předvádělo kolo po kole nezáživné procesí, pro jaké byl nešťastně řešený Hungaroring zjevně navrhnut.

Závodit se chtělo jen Markelovi, který ustavičně dotíral na Sette-Camaru – ani jemu se tato agresivita neměla vyplatit…

Když závod dospěl do závěrečných kol, tak zárověň ožil. “Závodníci“ Ghiotto a Markelov najednou ztratili přilnavost svých gum a tím i rychlost. Rus se propadl až mimo bodované pozice, zatímco se především Merhi s Norrisem a Fukuzumim propracovávali rychle kupředu, což je po 28 kolech vyneslo na pozice 4 až 6.

Největší přehled a klid ovšem zachoval Alexander Albon. V průběhu závodu sice nechal de Vriese ujet až o 6s, na závěr se ale tešil ze stále ještě svěžích válců Pirelli: 4. kola před cílem bezbranného Itala předjel a – nad pusztou se hrála thajská hymna! Obutím dobrého stavu oplýval koncem závodu i Louis Delétraz. S lehkostí dojel vozy ART Aitkena a Russella – aby oba předjel a urval alespoň bodík, na to mu nakonec nevyzbyl čas.

Pro tým Antonína Charouze mělo být po závodě ještě hůře. Nejen, že Delétraz stačil jen na nevděčné 9. místo, Antonio Fuoco si za „neodpykanou 5sekundovou penalizaci“ vykoledoval trest, jenž ovlivní jeho příští závod: Ve Spa za 4 týdny se posune o 3 startovní pozice dozadu.

Výsledek sobotního závodu F2 v Budapešti:

 1. Alexander Albon, DAMS
 2. Luca Ghiotto, Campos
 3. Sergio Sette-Camara-Carlin
 4. Lando Norris, Carlin
 5. Roberto Merhi, MP
 6. Nirei Fukuzumi, Arden
 7. Nyck de Vries, Prema-Theodore
 8. George Russell, ART
 9. Louis Delétraz, Charouz

Neklasifikován: Antonio Fuoco, CHRS

Celkový stav šampionátu:

 1. George Russell         171 b.
 2. Lando Norris             159 b.
 3. Alexander Albon     141 b.
 4. Arťjom Markelov     114 b.
 5. Nyck de Vries           114 b.
 6. Antonio Fuoco        112 b.
 7. Louis Delétraz             62 b.

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *