F3 na Norisringu: Marcus Armstrong ve stylu krajanů McLarena a Hulmeho

Pouze 2,3km dlouhý Norisring se stal třetí štací evropského šampionátu Formule 3, přičemž se zdravé pole 24 vozů poprvé prezentovalo ve svém obvyklém rámci DTM. Jako lídr celkového hodnocení přicestoval do Německa dvojnásobný vítěz z Hungaroringu, Enaam Ahmed z týmu Hitech-Mercedes.

Šampionát je ale ještě ve své začáteční fázi a tak měli Britovi doposud nejsilnější konkurenti Guanyu Zhou z Číny (Prema-Zheodore), Daniel Ticktum , Sebastian Feneztraz (oba Motopark-VW), Ralf Aron a Marcus Armstrong (oba Prema-Theodore) realistické naděje 18letého úřadujícího britského mistra F4 dohnat, či dokonce předhonit.

Kvalifikace pro sobotní závod se konala již v pátek večer. Rámcový program letos nabízel tak málo různých tříd, že si pořadatel mohl dovolit nechat pole F3 trénovat ve dvou skupinách. Trať v Norimberku nejrychleji dokázal obletět junior Ferrari Marcus Armstrong ze skupiny B a zajistil si tak pole-position. Do první řady vedle Novozélanďana se kvalifikoval britský junior Red Bullu Daniel Tincktum, nejlepší ze skupiny A. Za nimi se teoreticky mohli seřadit Ind Jehan Daruvala (Carlin) s Estoncem Ralfem Aronem, Němec Mick Schumacher (Prema-Theodore) s Jihoafričanem Jonathanem Aberdeinem (Motopark), Rus Nikita Trockij (Carlin) s Estoncem Jurijem Vipsem (Motopark) a nejlepší desítku uzavírali Rakušan Ferdinand Habsburg (Carlin) s Rusem Robertem Shvartzmanem (Prema-Theodore). Ovšem jen teoreticky: Ticktum, Schumacher a Habsburg ignorovali v boxech červené světlo a byli penalizováni. Do závodu tedy vystartovala špička v pořadí Armstrong, Daruvala, Aron, Ticktum Aberdein a Trockij. Lídr šampionátu Enaam Ahmed se musel spokojit s 15. startovní pozicí.

Bývalý mistr německé F4 Marcus Armstrong v sobotu demonstroval, že má předpoklady, stát se následníkem velkých krajanů jako Denny Hulme, Bruce McLaren nebo Mike Thackwell: Po výborném startu se hned dokázal lehce odpoutat od soupeřů a slavil stylem start-cíl své první vítězství ve Formuli 3. „Bylo to téměř perfektní. V posledních třech závodech jsem měl hodně smůly a tohle je ten nejlepší způsob, jak se znovu dostat do správné nálady,“ shrnul spokojený vítěz.

Závod za ním nabídl kompaktní jízdu v závětří a jednu vážnější nehodu: Již v prvním kole poslal soupeř Francouze Fenestraze v Nádražní zatáčce téměř do přemetu a do zdi – až na utržené přední kolo žluté Carlin- Dallary se ale nikomu nic nestalo. Za lídrem Armstrongem se nejdříve vytvořil vláček v pořadí Aron, Ticktum, Daruvala a Schumacher. Bojovně naložený Ind se ale po 5 kolech před juniora Red Bullu dostal a zajistil si tak za oběma jezdci stáje Prema-Theodore poslední místečko na stupni vítězů. Schumacher dojel coby nejlepší domácí jezdec před dobrým Rusem Shvartzmanem 5., Enaam Ahmed zůstal bez bodů.

Výsledek závodu Formule 3 na Norisringu:

  1. Marcus Armstrong, Prema Theodore
  2. Ralf Aron, Prema Theodore
  3. Jehan Daruvala, Carlin
  4. Daniel Ticktum, Motopark
  5. Mick Schumacher, Prema Theodore
  6. Robert Shvartzman, Prema Theodore
  7. Juri Vips, Motopark
  8. Marino Sato, Motopark
  9. Guanyu Zhou, Prema Theodore
  10. Keyvan Soori Andres, Van Amersfoort

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *