F3 v Budapešti: Zleté věnce pro Ticktuma a Ahmeda

V rámcovém programu DTM putovalo do Maďarska i evropské mistrovství Formule 3 a jeho účastníci tam třikrát předvedly zvenčí relativně nezáživné „husí pochody“. Jednou vyhrál junior Red Bullu Daniel Ticktum, dvě vítězství si domů do Anglie vezl nováček Enaam Ahmed.

 1. závod, sobota

Rozhodnutí o pole-position pro první maďarský závod padlo skutečně těsně. Teprve 2 minuty před koncem páteční session se na 1. pozici posunul junior Red Bullu Daniel Ticktum, startující za stáj Motopark. Hned na to na jeho čas zaútočil Španěl Alex Palou (Hitech) a byl jen o 32 tisícin pomalejší. Za nimi se ke startu směla postavit celá armáda vozů týmu Prema-Theodore v pořadí Guanyu Zhou, Mick Schumacher, Marcus Armstrong, Robert Shvartzman a Ralf Aron. Prvních 16 ze 24 kvalifikovaných se při tom vešlo do jediné sekundy!

Na zčásti ještě vhlké trati vyrazilo pole do 1. sobotního závodu na bezprofilových pneumatikách. Zdaleka nejlépe vyrazil Zhou, Ticktumovi se ale ještě v prvním kole podařilo převzít první pozici a i Aron využil Číňanovy chybičky. Za nimi se po počátečních strkanicích, při kterých havarovali Armstrong a Habsburg, ostatní brzy poslušně seřadili do pořadí Shvartzman, Schumacher, Vips, Ahmed a Fenestraz.

Nepřekvapilo, že podivně řešená trať za Budapeští poté „velké závodění“ nepřipustila. 19letý Ticktum si ve stylu budoucího šampiona rychle vybudoval 2sekundový náskok a nedovolil tak konkurenci jakýkoliv útok. Bez problémů si poté dojel pro první vítězství sezony. Pořadí za ním prohodili pouze stewartové, když na Arona uvalili 5sekundovou penalizaci za předčasný start. Na stupínek vítězů tak s vítězným Britem směli Číňan Zhou a Rus Shvartzman.

Výsledek sobotního závodu:

 1. Daniel Ticktum, Motopark
 2. Guanyu Zhou, Prema-Theodore
 3. Robert Shvartzman, Prema-Theodore
 4. Mick Schumacher, Prema-Theodore
 5. Ralf Aron, Prema-Theodore
 6. Juri Vips, Motopark

 

 1. závod neděle

Tictumovi se trať u Budapeště musí líbit, v sobotu večer si totiž ještě dokázal zajistit pole-position pro nedělní ranní závod. Vedle něk se kvalifikoval úřadující šampion britské F4, slibný krajan Enaam Ahmed (Hitech), za kterým číhali Zhou, Armstrong, Palou, Jehan Daruvala (Carlin), Shvartzman a Ben Hingeley (Hitech).

Stejně tak jako v sobotu, nepředvedl Tictum právě optimální odpich a při sprintu do první zatáčky se přad něj posunuli Ahmed s Armstrongem, shodou okolností mistrem německé F4. Za nimi se z 1. kola vrátili Palou, Zhou, Shvartzman, Daruvala a znovu příliš bledý Schumacher. Na tomto pořadí se až do 5. kola nic nezměnilo, než Ticktum odstavil svůj vůz s poruchou brzd. Relativně nudná „časovka“ na Hungaroringu pak skončila beze změn. 18letý Ahmed si dojel s náskokem necelých 3s pro největší úspěch své kariéry následován Armstrongem a Palouem.

Výsledek ranního nedělního závodu:

 1. Enaam Ahmed, Hitech
 2. Marcus Armstrong, Prema-Theodore
 3. Alex Palou, Hitech
 4. Guanyu Zhou, Prema-Theodore
 5. Robert Shvartzman, Prema-Theodore
 6. Jehan Daruvala, Carlin

 

 1. závod neděle

Maďarský víkend Formule 3 uzavíral v neděli odpoledne 3. závod, jehož pole-position si zajstil dopolední vítěz Enaam Ahmed před Ticktumem, Armstrongem, Daruvalou, Zhouem a Shvarzmanem.

Polesetter Ahmed vlastně vůbec nevyrazil dobře, Armstrong a Ticktum se v boji o vedení ale zrazili v 1. zatáčce, načež se Ahmed znovu ocitl na prvním místě. Armstrong musel vzdát, zatímco Ticktum držel po 1. kole druhé místo před výborně startujícícm Schumacherem, Vipsem, Zhouem, Fenestrazem a Schererem. Ahmed byl rychle schopen, vybudovat si několikasekudový náskok a bez chyby si dojel pro druhé vítězství dne. Podobně osamoceně kroužili pusztou i ostatní vozy špice závodu. Ke změnám pořadí nedošlo.

Šampionát pokračuje 23. června na kraťoučkém Norisringu, který je vším, pouze ne moderním motodromem a předjíždět se na něm proto jistě bude…

Výsledek odpolednního nedělního závodu:

 1. Enaam Ahmed, Hitech
 2. Daniel Ticktum, Motopark
 3. Mick Schumacher, Prema-Theodore
 4. Juri Vips, Van Amersfoort
 5. Guanyu Zhou, Prema-Theodore
 6. Sacha Fenestraz, Carlin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *