Finále DTM v Hockenheimu: Gary Paffett podruhé mistrem DTM

Tak jako na Nürburgringu a Red Bull Ringu se jměnoval vítěz obou závodů DTM na Hockenheimringu René Rast. Ani tento rekordní finiš ovšem jezdci Audi nepomohl k obhajobě titulu: Mistrem sezony 2018 se stal Anglický jezdec Mercedesu Gary Paffett!

Závěrem letošního šampionátu Deutsche Tourenwagen Masters se zdálo, že o držiteli titulu rozhodne duel jezdců Mercedesu Garyho Paffetta a Paula di Resty. Díky „překvapivým“ výsledkům předešlých dvou podniků se ovšem v Hockenheimském finále mezi oba Brity vmísil i německý jezdec Audi, René Rast. A tak zněla výchozí pozice před dvojicí posledních závodů: 1. Resta se náskokem pouhých 4 bodů na Paffetta a na 3. místě v roli outsidera a se ztrátou 30 bodů Rast.

 1. závod, sobota: René Rast neumí jinak, než vyhrávat

Za velmi teplého říjnového počasí udělal Lucas Auer svému strýčkovi, manažerovi DTM Gerhardovi Bergerovi velikou radost: v kvalifikaci se totiž o 0,1s prosadil vůči výborně naladěné jedničce Mercedesu Gary Pafferovi, což znamenalo pole-position! Dobrý 3. čas zaznamenal BMW Tima Glocka. Bývalý pilot F1 se kvalifikoval hned před dalším z uchazečů o titul René Rastem. Hůře si vedl Paul di Resta, který si zapsal za BMWáky Augusta Farfuse, Marca Wittmanna a Philippa Enga jen 8. čas.

Na startu využil malý Rakušan své první startovní pozice sice výborně a do prvního zákrutu dosprintoval před Paffettem, před tribunou Mercedes to ovšem byl favorizovaný Brit, kdo převzal vedení v závodě, Za Auerem následovali Farfus, Rast a di Resta.

Po 15 minutách musel Auer honičku o vítězství kvůli defektu vzdát, témeř ve stejnou chvíli lehce kolidovali v Parabolice di Resta s Farfusem. Nové pořadí poté znělo Paffett, Rast, Glock, Farfus a di Resta. Skot se brzy na to ale dostal na brazilcovo 4. místo.

Povinné zastávky v boxech si špička odbyla přesně o poločas závodu a těžil z nich především Audi Reného Rasta. Němec se dostal až těsně za Paffetta a chladně ho ve vedení vyatřídal, čemuž následoval krásný duel, za kterého tribuny motodromu hučely jako při fotbalovém mači! Třetí z uchazečů o titul se v této fázi pohyboval směrem dozadu: di Restu odsunul Duval na 6. místo.

14 minut před koncem ztratil Farfus dveře (!) a situace se řešila neutralizací. Při následujícím Indy-startu reagoval nejlépe Rast s Paffettem, Glockem, Duvalem, Juncadellou a di Restou „na kufru“. Glock měl závěrem vetší rezervy, než Paffett – nejlepší finiš ovšem předvedl Robin Frijns na Audi! V posledních kolech se mladý Nizozemec probojoval až na 2. místo za Rasta a nedělní naděje své jedničky zlepšili i Nico Müller s Mikem Rockenfellerem, kteří těsně před koncem odsunuli di Restu až na 8. místo.

Nejvíce se v cíli samozřejmě těšil vítěz René Rast. Rekordním 5. triumfem za sebou snížil svůj odstup na nového lídra tabulky Paffetta na 14 bodů. „V neděli je teď všechno možné,“ jásal obhájce titulu.

Výsledek sobotního závodu:

 1. René Rast, Audi
 2. Robin Frijns, Audi
 3. Timo Glock, BMW
 4. Gary Paffett, Mercedes
 5. Loic Duval, Audi
 6. Mike Rockenfeller, Audi

  2. závod, neděle: Paffett s klidem a přehldem k 2. titulu mistra DTM

Na rozdíl od podivně bledého (jak jinak?) Paula di Resty, který zajel jen 11. čas, se René Rast své malé šance na titul nevzdával ani v neděli: Za polemanem Marco Wittmannem (BMW) si zajistil druhou startovní pozici. Garyho Paffetta to ovšem nedokázalo rozházet: 37letý Brit se postavil hned za svého konkurenta.

Rast mohl před senzačně zaplněnými ochozy v neděli odstratovat stylem všechno nebo nic a nekompromisně se po zhasnutí světel vecpal před Wittmanna na 1. místo. Paffett kontroloval situaci ze 3. pozice, zatímco se di Resta z prvního kola vrátil jen jako 8. Skot byl prvním z favoritů, kdo již po 15 minutách měnil pneumatiky, Rast a Paffett následovali o 10 minut později a Angličan se díky rychlejší zastávce na čas dostal před Wittmanna. Později ovšem znovu nechal Němce před sebe. Mohl si to dovolit, protože se di Resta propadával polem a Rast přeci nemohl více, než vyhrát…

Bývalý junior Porsche René Rast si pak doletěl pro nevídané 6. vítězství v DTM za sebou, ani to mu ovšem nepomohlo titul mistra obhájit. Gary Paffett dobře věděl, že 3. pozice v cíli znamená 4bodový náskok v tabulce a přesně na této pozici dojel. „Je to ten nejkrásnější den v mém životě. Jako pohádka. Koncem závodu jsem počítal každé kolo – poslední kola ve voze, který tak miluji,“ vyprávěl se slzami v očích Paffett, kterého mnozí vidí příští rok (vedle Lucase Auera) v jednom z nových Astonů Martin. Po sezoně 2005 se jedná o 2. titul jezdce, který v DTM vyhrál 23 závodů.

Výsledek nedělního závodu:

 1. René Rast, Audi
 2. Marco Wittmann, BMW
 3. Gary Paffett, Mercedes
 4. Nico Muller, Audi
 5. Robin Frijns, Audi
 6. Bruno Spengler, BMW

Celkový stav šampionátu DTM roku 2018:

 1. Gary Paffett               255 b.
 2. René Rast                 251 b.
 3. Paul di Resta             233 b.
 4. Marco Wittmann       164 b.
 5. Timo Glock               155 b.
 6. Mortara                     140 b.
 7. Lucas Auer                 121 b.
 8. Pascal Wehrlein         108 b.
 9. Philipp Eng                 102 b.
 10. Nico Müller               96 b.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *