Formule 2 ve Spa: De Vriesův ráj, Charouzovo Waterloo…

Společně s Formulí 1 se i Formule 2 vrátila závody v Belgii ze své letní přestávky. Borci F2 podnikem ve Spa-Francorchamps vstoupili do závěrečné třetiny šampionátu a na výsledky se proto hledělo především z pohledu na celkový stav mistrovství. A byl to především (téměř) domácí pilot Nyck de Vries, kdo vytěžil z víkendu v Ardenách nejvíce.

Startovnímu poli se dostalo druhé změny ročníku: Bývalému jezdci F1 Robertovi Merhimu (zase jednou) došly finance a tým MP Racing nechal do jeho kokpitu postoupit svého juniora z GP3 Doriana Boccolacciho. 19letý Francouz ale neměl hrát výraznější roli…

Trénink a kvalifikace: První díl de Vriesovy show

Předpověď počasí hlásila pro belgický víkend déšť a chlad a proto všechny přítomné překvapilo, když Formule 2 mohla o páteční poledne trénovat za teplého slunečna. Těchto podmínek nejlépe využil pilot Premy-Theodore Nyck de Vries. Nizozemec byl nejrychlejší před Sergiem Sette-Camarou (Carlin), Georgem Russellem (ART), Landem Norrisem (Carlin), Ralphem Boschungem (MP), Lucem Ghiottem (Campos) a Charouzovým pilotem Antoniem Fuocem. Stejně tak, jak tento „neměřený trénink“ naznačil de Vriesovu výbornou formu, poukázal i na těžkosti týmu Charouz: Louis Delétraz zajel pouze 13. čas, jen o dvě místa před nováčkem Boccolaccim.

Příznivé počasí se nezměnilo ani do večerní kvalifikace. A nemělo se změnit ani jméno nejrychlejšího – i když za poněkud dobrodružných podmínek. Již de Vriesův první pokus znamenal špičkový výsledek, musel se ovšem vyrovnat se skutečností, že mu stewartové tento výsledek pro nedodržení hranic dráhy šktli. „Dobrá, mou vinou jsme o tento výsledek přišli. Měli jsme ale plán. Hned po první sérii rychlých kol jsme dotankovali a přezuli. Nechtěli jsme riskovat provoz na trati a můj druhý pokus jsem proto absolvoval, když ostatní stáli v boxech,“ vysvětlil de Vries svou taktiku, která vedla k dalším nejlepšímu času a senzační pole-position o 4 desetiny před Russellem. „Že jsem pak musel ostatním přihlížet, jak se mne snaží porazit mě příliš nezneklidňovalo – věděl jsem, jak dobrý čas mám v kapse,“ prozradil nizozemský junior McLarenu.

Lídr šampionátu George Russell si zachoval všechny šance druhým časem před Sette-Camarou, dobrým Ghiottem, Norrisem a Antoniem Fuocem, který byl znovu rychlejším z obou jezdců stáje Charouz. Louis Delétraz si za Fukuzumim (Arden) zajistil 9. startovní místo a manažer české stáje Bob Vavřík proto mohl oprávněně pro první závod vycházet z umístění na bodech.

O tom se nováčkům F2 Lorandimu (debutoval v Budapešti) a Boccolaccimu ani nesnilo: Společně obsadili poslední stratovní řadu a potrvrdili, jak tvrdé to je, bojovat ve Formuli 2 o přední místa.

Sobotní závod: „Nyck-de Vries-show“ – 2. část

„Dobře se vyspím, ráno překontroluji počasí a pak pojedu o vítězství“, tak popsal svou strategii před sobotním závodem poleman Nyck de Vries. A vyšla mu do puntíku!

Startovalo se za sucha a Nyck měl již po sprintu do vlásenky La Source dvacetimetrový náskok na ostatní, kteří se za ním seřadili v pořadí Sette-Camara, Russell, Aitken, Ghiotto, Norris a Fuoco. Do 2. kola již vjížděl s náskokem nad 2 sekundy.

Zatímco se Aitken brzy propadl na chvost pole, dokázal rozjetý Fuoco v 6. kole předjet čtvrtého Ghiotta a společně s Markelovem se začali tlačit na Norrise.

K výměnám pneumatik spěchala většina jezdců ještě před polovinou závodu. Ve stejný čas se ovšem na začátku rovinky Kemel vzňal porouchaný vůz Japonce Fukuzumiho. Následující neutralizace postihla předevších Charouzovi jezdce. De Vries zůstal před Sette-Camarou a Russellem na špičce, Delétraz byl 7. a Fuoco se propadl na 12. místo.

Restart 6 kol před cílem nebyl pro chladného de Vriese problémem. Jeho Prema-Dallara ovládla i zbytek závodu a po Budapešti vyhrál i hlavní závod ve Spa. Sergio Sette-Camara si stejně tak jistě dojel pro body za 2. pozici před favority na titul Russellem, Norrisem a Albonem. O zbývající body si to zábavně rozdali Ghiotto, Markelov, Latifi a Günther, první bodík své zatím nepříliš slavné kariéry si jako 10. mohl zapsat Uhro-Žid Roy Nissany.

Závěr závodu ve Francorchamps se pro oba vozy Charouz Racingu proměnil ve Waterloo: Na příliš rychle chabnoucích pneumatikách se Delétraz s Fuocem propadávali bezbranně polem a dojeli na posledních dvou místech

Výsledek sobotního závodu Formule 2 ve Spa:

 1. Nyck de Vries, Prema Theodore
 2. Sergio Sette-Camara, Carlin
 3. George Russell, ART
 4. Lando Norris, Carlin
 5. Alexander Albon, DAMS
 6. Arťjom Markelov, Russian Time
 7. Luca Ghiotto, Campos
 8. Nicholas Latifi, DAMS
 9. Maximilian Günther, Arden
 10. Roy Nissany, Campos
 11. Antonio Fuoco, Charouz
 12. Louis Delétraz, Charouz

Nedělní sprint: Neporazitelný Kanaďan

Nedělní pole-position tradičně připadá osmému ze soboty a tento jezdec se publiku stejně tak tradičně prezentuje „jako vyměněný“. Přesně to byl letos ve Spa případ zkušeného Kanaďana Nicholase Latifiho. 22letý jezdec stáje DAMS se dokázal po zhasnutí světel v La Source prosadit vůči Ghiottovi a i zbytek závodu si „rozhodil“ porfektně. Na rozdíl od borců za ním si rozvrhl životnost pneumatik navýbornou a vyhrál tak stylem start-cíl.

Ghiotto nedokázal svou 2. pozici za lídrem dlouho udržet. V 5. kole ho v Les Combes předjel výborně startující de Vries a o kolo později ztratil 3. pozici vůči Norrisovi. Po polovině závodu na 18 kol se zdálo být vše jasně rozvrženo: Latifi vedl jistě před de Vriesem, ten měl náskok na Norrise, za kterým jeli ve zdvořilém odstupu Markelov a Albon. Tento klid ale klamal: Zvláště de Vries musel ke konci platit daň opotřebovaných pneumatik za své počáteční tempo. Nizozemec začal znatelně ztrácet na Norrise a i Albon měl koncem závodu velké rezervy. V posledním kole musel sobotní triumfátor před sebe oba nechat a svou 4. pozici zachránil před Markelovem jen o 2 desetinky. Zbývající body s sebou vzali z Belgie domů vyrovnaný Ghiotto, do spritu katastrofálně zle startující Russell a nevýrazný Ind Maini.

Z jejich zadních startovních pozic neměli Charouzovi jezdci šanci na dobrá umístění: Delétraz se dokázal protlačit na 13. pozici v cíli, zatímco z boxů startující Fuoco dojel poslední. Tým Charouz tedy nebral ve Spa ani jediný bod…

Šampionát pokračuje již za týden v Monze a Russellův náskok na Norrise se zmenšil na 5 bodíků. Realistické šance na titul (a na kokpit Toro Rosso F1?) má ovšem i Anglo-Thajec Alexander Albon a po jeho výborém představení v Belgii i Nyck de Vries.

Výsledek sobotního závodu Formule 2 ve Spa:

 1. Nicholas Latifi, DAMS
 2. Lando Norris, Carlin
 3. Alexander Albon, DAMS
 4. Nyck de Vries, Prema Theodore
 5. Arťjom Markelov, Russian Time
 6. Luca Ghiotto, Campos
 7. George Russell, ART
 8. Arjun Maini, Trident
 9. Louis Delétraz, Charouz
 10. Antonio Fuoco, Charouz

Celkové hodnocení šampionátu:

 1. George Russell         188 b.
 2. Lando Norris           183 b.
 3. Alexander Albon     161 b.
 4. Nyck de Vries           153 b.
 5. Arťjom Markelov     128 b.
 6. Antonio Fuoco         112 b.
 7. Louis Delétraz         62 b.

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *