Formule 3: Mick Schumacher zničil konkurenci i na Red Bull Ringu

Pravděpodobně poslední vydání evropského šampionátu Formule 3 klasického provedení vrcholilo v jeho předposledním podniku na Red Bull Ringu. O titul již v zásadě bojují jen Brit Daniel Ticktum (Motopark) a Mick Schumacher (Prema) – jedná se tedy jaksi o duel Red Bull proti Ferrari v malém. Němec velkého jména měl i v Rakousku jasně navrch…

 1. závod: Schumacherův 4. triumf za sebou!

Do Štýrska přicestoval začátkem sezony opěvovaný junior Red Bullu Daniel Ticktum již jen s náskokem 3 bodů na člena Akademie Ferrari Micka Schumachera. Němec začal sezonu 2018 přinejlepším „zdrženlivě“, zdá se ale, že mu zcela patří její finiš. Demonstroval to již v pátek odpoledne, když si s relativně velkým náskokem 0,247s na týmového kolegu Roberta Shvartzmana zajistil pole-position pro první závod. Za nimi kvalifikoval Marcus Armstrong třetí vůz Premy-Theodore před Indem Jehanem Daruvalou (Carlin) a Jurim Vipsem (Motopark). Estonec tak byl rychlejší, než jeho týmový kolega Daniel Ticktum, kterému koncem roku zjevně dochází pára. Sophia Flörschová, jediné děvče 23hlavého pole, se kvalifikovala jako 18. a byla tím nejrychlejší týmu Van Amersfoort.

Na startu přivítal jezdce v sobotu dopoledne déšť, Mick Schumacher ale neukázal ani za těchto podmínek nervy. Vyrazil nejlépe a z prvního kola se vrátil ve vedení před Shvartzmanem, Armstrongem a Habsburgem. Jeho konkurent Ticktum vyrazil zle a propadl se na 10. místo.

Mladý Schumacher předvedl za lehkého deště i v dalším průběhu závodu výborný výkon a dalším triumfem stylu start-cíl perfektně navázal na své 3 vítězství z Nürburgringu. Nerozházel ho ani Shvartzman, který celý závd neopustil jeho závětří. Třetí dojel nenápadný Španěl Alex Palou, celý závod trvající souboj o 4. místo ve svůj prospěch rozhodl Novozélanďan Armstrong. Zklamaný Ticktum dojel za Habsburgem, Vipsem a Aberdeinem jen 8. a ztratil proto vedení celkového hodnocení. Sophia Flörschová dojela 17.

Výsledek sobotního závodu:

 1. Mick Schumacher, Prema-Theodore
 2. Robert Shvartzman, Prema-Theodore
 3. Alex Palou, Hitech
 4. Marcus Armstrong, Prema-Theodore
 5. Ferdinand Habsburg, Carlin
 6. Juri Vips, Motopark
 1. závod: Schumacher znovu v neporazitelné formě

V kvalifikaci v sobotu odpoledne Mick Schumacher jednoduše pokračoval ve svém gala-představení a i pro oba zbývající rakouské závody si zajistil první místa na startu. V neděli dopoledne se za ním seřadili týmoví kolegové (jak u Premy-Theodore, tak v kádru akademie Ferrari) Marcus Armstrong a Robert Shvartzman. Následovaly dva vozy Motoparku, Vipse a Aberdeina a dva monoposty Carlinu, Daruvaly a Fenestraze. Ticktum, který byl „doma“ na Red Bull Ringu zcela „vedle“ zaznamenal jen 8. čas, Flörschová byla rovnou sekundu za polemanem 20.

Po nočním dešti promoklá vozovka Red Bull Ringu během dopoledne dokonale oschla a Mick Schumacher toho opět dokázal výborně využít. V prvním kritickém zákrutu byl jako první a za ním se seřadili Armstrong, Shvartzman, Aberdein a Vips. Ticktum byl za Fenestrazem pouze 7. Neutralizace, kterou ještě v 1. kole vyvolala nehoda Andrese s Fernandezem, připravila fandy o 7 minut závodění, Schumacher poté zvládl i re-start suverénně, zatímco zjevně vynervovaný Ticktum ztratil další pozici vůči Aronovi.

Po poločasu kralovala závodu s přehledem trojice Premy před piloty Motoparku Vipsem a Aberdeinem. Malý Schumi si dokázal před dvěma týmovými kolegy dojet pro 2. vítězství víkendu a 5. triumf za sebou. Za nimi se ale pořád ještě bojovalo na ostří noře. Petrov kolidoval krátce před závěrem s Palouem a v posledním kole se dokázali srazit Fenestraz, Daruvala a Ticktum! Z tohoto demolishion derby těžila mimo jiné i spolehlivá Sophie Flörschová a dojela si pro první bod ve Formuli 3. Trvalo to tedy celé 4 roky, než v mistrovství Evropy dokázala znovu dojet žena na bodech – tou poslední byla doposud Tatiana Calderonová v Hockenheimu roku 2014.

Výsledek 2. závodu:

 1. Mick Schumacher, Prema-Theodore
 2. Marcus Armstrong, Prema-Theodore
 3. Robert Shvartzman, Prema-Theodore
 4. Juri Vips, Motopark
 5. Ralf Aron, Prema-Theodore
 6. Jonathan Aberdein, Motopark
 1. závod: Shvarzman triumfoval poprvé, Schumi je ale favoritem na titul

Třetí závod evropského šampionátu F3 uzavíral na Red Bull Ringu nejen sportovní víkend, ale i rakouský mezinárodní kalendář roku 2018. V první řadě sekundoval Mickovi Schumacherovi jako v sobotu kolega Shvartzman, druhou tvořily Aberdein s Vipsem z týmu Motopark. Ticktumova výchozí pozice byla znovu zlá: Chráněnec Dr. Marka se směl za Armstrongem a Aronem (oba Prema) postavit až na 7. pozici, zatímco mohla Flösrchová zase jen snít o prvních bodech na 20. místě.

Za vysloveně letního tepla chtěl Mick Schumacher i v neděli odpoledne letět pro vítězství, jeho plán mu ovšem zhatil týmový kolega Shvartzman: Mladý Rus vyrazil o něco lépe, zabral vnitřní stopu prvn zatáčky a nekompromisně se vtěsnal do vedení.

Mick moudře nic neriskoval a této filosofii zůstal věrný celý závod: Robert Shvartzman si směl dojet pro první vítězství ve Formuli 3 a Schumi 2. místem dále budoval svůj bodový náskok na Ticktuma. Ten se musel začátkem závodu zařadit za výborného Aberdeina a Arona. Ve 3. kole si junior Red Bullu o jedno místo polepšil, na rychlého Jihoafričana před sebou ovšem již nestačil  dojel jen 4. Sophie Flörschová zakončila svůj dobrý víkend 15. místem v závětří kolegů Andrese a Petrova.

Před posledním podnikem sezony má Mick Schumacher tučný  náskok 49 bodů a pocestuje za 3 týdny v Hockenheimu jako jasný favorit.

Výsledek 3. závodu:

 1. Robert Shvartzman, Prema-Theodore
 2. Mick Schumacher, Prema-Theodore
 3. Jonathan Aberdein, Motopark
 4. Dan Ticktum, Motopark
 5. Marcus Armstrong, Prema-Theodore
 6. Ferdinand Habsburg, Carlin

Celkový stav šampionátu 3 závody před koncem:

 1. Mick Schumacher     329 b.
 2. Daniel Ticktum          280 b.
 3. Marcus Armstrong     260 b.
 4. Juri Vips                     242 b.
 5. Robert Shvartzman   241 b.

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *