Formule 3 na Nürburgringu: Byl tohle definitivní průlom mladého Micka Schumachera?

„Jsem moc rád, že to od Spa beží takto dobře a doufám, že tuto úrověň udržíme až do konce sezony,“ tak hodnotil víkend pod hradem Nurburgring Mick Schumacher. Syn Michaela Schumachera se před domácím publikem předvedl výborně a vyhrál všechny tři závody víkendu. V celkové tabulce se posunul na 2. pozici a pokud bude takto válet dál, tak zopakuje po 28 letech kousek svého otce a stane se na druhý pokus mistrem F3!

Do osmého podniku sezony nastoupilo na trati klasického jména 22 pilotů. Pět z nich se stále ještě realistickými nadějemi na titul: Brit Daniel Ticktum (Red Bull-Carlin) měl náskok 12 bodů na Litevce Juriho Vipse (Motopark), 32 bodů na Novozélanďana Marcuse Armstronga, 36 bodů na sílejícího Micka Schumachera a 38,5 bodů na dalšího Litevce, Ralfa Arona (všichni tři Prema-Theodore).

1. závod: Jak malý Schumi vyhrál v první zatáčce

Páteční kvalifikace pro první závod, který se jel v sobotu ráno, vyšla nejlépa mladému Rusovi Robertovu Shvarzmanovi (Prema-Theodore). Hned za ním ovšem číhali dva ze zvýše zmíněných favoritů Schumacher a Ticktum. Za čtvrtým Ahmedem se na start připravili Aron s Vipsem, Armstrong byl za Alexem Palou jen 8. Jediné děvče v poli, Sophie Flörschová zajela 18. čas.

Staré rčení „závod se nedá vyhrát hned v první zatáčce“ v moderním motorsportu již dávno neplatí. O výsledku se rozhoduje při sprintu do prvního zákrutu a při strkanicích právě tam. V sobotu dopoledne tomu na Nürburgringu nebylo jinak: Mick Schumacher vyrazil o setinku dříve, než Shvartzman, před tribunou Mercedes byl na výhodnější stopě a tu s přehledem a jistou dávkou tvrdosti uhájil. Zbytek závodu pak odkroužil na prvním místě před Rusem a Ticktumem. Brita tím tedy bodově trochu dotáhl a i vůči Vipsovi (nehoda) a Aronovi s Armstrongem (dojeli jen 5. a 6.) si v tabulce polepšil.

Flörschová ještě nikdy nebyla bodům ve Formuli 3 tak blízko. Vyrazila dobře a po hromadné kolizi 5 vozů v prvním kole držela 8. pozici, když musela odstoupit kvůli technickému defektu…

Výsledek 1. závodu F3 na Nürburgringu:

 1. Mick Schumacher, Prema-Theodore
 2. Robert Shvartzman, Prema-Theodore
 3. Daniel Ticktum, Motopark
 4. Enaam Ahmed, Hitech
 5. Ralf Aron, Prema-Theodore
 6. Marcus Armstrong, Prema-Theodore

2. závod:

Kvalifikace pro oba nedělní závody se konala v sobotu odpoledne a Mick Schumacher ještě dvakrát předvedl, že se nachází v životní formě. Výsledkem byly dvě pole-positions. V neděli dopoledne se za ním seřadili Shvartzman, Ticktum, Armstrong, Palou a Aron.

Malý Schumacher na startu nezaváhal. Při sprintu do první zatáčky si již vybudoval malý náskok a přenechal to tak ostatním, strkat se o pozice. Shvartzman se při tom prosadil vůči Ticktumovi, Armstrongovi a Aronovi. Syn rekordního mistra světa pojal i zbytek závodu mistrovsky a pilotům za sebou nikdy nedal příležitost k útoku na jeho první místo. Po 24 kolech slavil s přehledem druhý triumf víkendu a dále snížil bodový náskok Ticktuma – táta by měl radost… Ani pořadí bezprostředně za ním se nezměnilo.

Výsledek 2. závodu F3 na Nürburgringu:

 1. Mick Schumacher, Prema-Theodore
 2. Robert Shvartzman, Prema-Theodore
 3. Daniel Ticktum, Motopark
 4. Marcus Armstrong, Prema-Theodore
 5. Ralf Aron, Prema-Theodore
 6. Alex Palou, Hitech

3. závod:

Až na to, že se Alex Palou kvalifikoval před Armstrongem, odpovídala v neděli odpoledne špička startovního postavení rannímu závodu.

Stejně tak věrně zopakoval Mick Schumacher svůj perfektní dopolední start. Na druhé pozici se opět zabydlel Shvartzman, zatímco Ticktum ztratil 3. místo vůči Španělovi Palouovi. Tím bylo o pořadí na předních místech rozhodnuto. Schumacher dokázal další dominantní a bezchybnou jízdou získat i třetí zlatý pohár víkendu. Tentokrát znovu před Shvartzmanem a třetím Palouem. Ticktum dojel pouze čtvrtý.

Na celkový vývoj ohledně boje o titul měl Nürburgring jasný dopad: Schumacher dotáhl lídra Ticktuma až na 3 bodíky a vše napovídá tomu, že se během obou finálových podniků na Red Bull Ringu a v Hockenheimu rozhodne o mistrovi již jen mezi nimi. Třetí Armstrong již má ztrátu 44 bodů, Vips a Aron bodovali jen velmi skromě a z kruhu uchazečů o titul se pravděpodobně rozloučili.

Výsledek 2. závodu F3 na Nürburgringu:

 1. Mick Schumacher, Prema-Theodore
 2. Robert Shvartzman, Prema-Theodore
 3. Alex Palou, Hitech
 4. Daniel Ticktum, Motopark
 5. Marcus Armstrong, Prema-Theodore
 6. Juri Vips, Motopark

Stav evropského šampionátu F3:

 1. Daniel Ticktum         264 b.
 2. Mick Schumacher     261 b.
 3. Marcus Armstrong   220 b.
 4. Juri Vips                   218 b.
 5. Ralf Aron                 207,5 b.
 6. Robert Shvatzman   183 b.

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *