Formule 3 v Zandvoortu: Pískoviště pilotů Premy-Theodore

Nizozemský víkend evropského šampionátu Formule 3 měl mezi dosavadními esy mistrovství dva tři vítěze a dva jezdce, kteří na Zandvoort roku 2018 nebudou vzpomínat rádi. Estonec Ralf Armstrong vyhrál oba sobotní závody a jeho týmoví kolegové Marcus Armstrong s Guanyu Zhouem vydatně bodovali, zatímco Daniel Ticktum několikrát hrubě chyboval a Enaan Ahmed vyšel téměř naprázdno.

Podnik byl výrazný i skutečností, že se na tak vysoké monopostové úrovni konečně znovu objevilo děvče: 17letá Němka Sophia Flörschová se zlepšovala každým kolem…

První závod, sobota dopoledne:
Kvalifikační sessions pro všechny tři závody víkendu si 24 účastníků odbylo již v pátek. Nejlepší startovní pozici pro první závod v sobotu si poprvé v životě vybojoval čínský dortostenec Akademie Ferrari, Guanyu Zhou. Jezdci z italské stáje Prema-Theodore následovali hned tři jeho týmoví kolegové v pořadí Ralf Aron, Mick Schumacher a lídr celkové tabulky Marcus Armstrong. Před pátým pilotem Premy, Robertem Shvartzmanem se kvalifikovaly dva vozy stáje Motopark s Danielem Ticktumem (byl před Zandvoortem jen o bodík za Armstrongem druhý celkového hodnocení) a Jonathanem Aberdeinem v kokpitech. 17letá německá debutantka Sophia Flörschová směla do svého prvního závodu ve Formuli 3 vyrazit z 23. pozice.

Nejlepší sprint do Tarzanovy zatáčky předvedl po zhasnutí startovních světel Estonec Ralf Aron. Dokázal se vtěsnat mezi boxovou zídku a polemana Zhoua a prvním kolem provedl soupeře v pořadí Zhou, Schumacher, Armstrong, Ticktum a Vips. Aron poté nedokázal ostatním ujet a prvních šest vytvořilo zajímavý vláček, ve kterém každý z pasažírů čekal na nejmenší chybičku vozu před sebou.

A tak ubíhala sekunda za sekundou 30minutového závodu. Prvních 19 vozů bzučelo po trati v odstupu pouhých 19 sekund, přesto čekali fandové v dunách Nordzee na změny pořadí marně. Zatáčkovité pojetí nového Zandvortu ve skloubení s problematickou aerodynamikou Dallary-F3 prostě neumožňují slibný útok na soupeře. Aron za sebou s úspěchem udržel Zhoua a Schumacher se stejně tak vypořádal s Armstrongem, který mu v závěrečných kolech přeci jen opět nebezpečně dýchal na záda. Také zbytek pole dojel prakticky ve stejném pořadí, v jakém absolvoval první kolo a šťoural by mohl navrhnout, proč nerozdělit body v Zandvoortu hned po kvalifikaci?

Sophia Flörschová absolvovala inteligentní závod bez větší chyby, který jí umožnil 35 minut dalšího seznámení s vozem. Také ona dojela na stejné pozici, ze které odstartovala…

Výsledek 1. sobotního závodu F3 v Zandvoortu:

 1. Ralf Aron, Prema Theodore
 2. Guanyu Zhou, Prema-Theodore
 3. Mick Schumacher, Prema-Theodore
 4. Marcus Armstrong, Prema-Theodore
 5. Daniel Ticktum, Motopark
 6. Juri Vips, Motopark

Druhý závod, sobota odpoledne:
Nejlepší karty měl před startem druhého závodu nizozemského víkendu Junior Red Bullu Daniel Ticktum. Pilot německé stáje Motopark se kvalifikoval pro pole-position před dopoledním vítězem Aronem, Schumacherem, Alexem Palou (Hitech), Armstrongem a Zhouem. S napětím pozorovali experti opět i výkon Florschové, která si dokázala polepšit na startovní pozici 19.

Výborně naladěný Ralf Aron ovšem s odpoledním polemanem naložil podobně nešetrně, jako s asijským kolegou dopolende. Opět se mu po výborné reakci podařilo vtěsnat svůj vůz mezi Ticktuma a zídku boxů, aby do Tarzanovy zatáčky najel na nejvýhodnější stopě a ujal se znovu vedení! Při tom společně s Ticktumem poslali Schumachera do štěrku. Ve stejné zatáčce havarovali i Daruvala s Ahmedem a o 200m později se srazili ve vlásence Hingeley s Vaidyanathanem, což mělo důsledkem neutralizaci. Pořadí za Safety Carem tedy znělo Aron, Ticktum, Armstrong, Zhou, Palou a Habsburg.

Když se opět jelo napostro, mohl Aron úspěšně demostrovat skutečnost, že ví, jak v Zandvoortu vyhrávat. Druhým triumfem víkendu se v celkové tabulce dokonce posunul na 2. pozici. Za ním nevyrdžel Ticktum Armstrongův tlak dlouho. Chyboval a ztratil dvě pozice vůči Novozélanďanovi a Zhouovi.

Až na opravdu špatně naladěného Ticktuma, který později další chybou ztratil ještě dvě pozice, předvedli jezdci na bodovaných místech po zbytek závodu bohužel jen pro diváka podobně nezáživné procesí, jako za první jízdy. Dojeli beze změny pořadí do cíle.

Další užitečnou lekcí byl závod pro debutantku Flörschovou: Tentokrát se naučila, jak s Formulí 3 předjíždět. Celý závod strávila v těsném souboji se soupeři, dokázala za sebou nechat týmového kolegu Andrese a dojela 17.

Výsledek 2. sobotního závodu F3 v Zandvoortu:

 1. Ralf Aron, Prema Theodore
 2. Marcus Armstrong, Prema-Theodore
 3. Guanyu Zhou, Prema-Theodore
 4. Alex Palou, Hitech
 5. Ferdinand Habsburg, Carlin
 6. Daniel Ticktum, Motopark

Třetí závod, neděle:
V neděli dopoledne měl Daniel Ticktum dobrou příležitost vyžehlit své hrubky ze soboty: Směl totiž opět vyrazit z prvního místa na startu a nebezpečný Aron se při tom ztrácel jen na 17. pozici. Hned vedle Ticktuma se směl ke startu připravit Juri Vips a za oběma týmovými kolegy stáje Motopark číhali Nikita Trojckij (Carlin), Zhou, Fabio Scherer (Motopark) a Jehan Daruvala (Carlin). Špatnou session měl i lídr šampionátu Marcus Armstrong, který se musel spokojit s předposledním místem.

O to lépe si vedla Sophia Flörschová. Ve své teprve třetí kvalifikaci byla rychlejší, než oba její týmoví kolegové ze stáje Van Amersfoort a vybojovala si slibnou pozici 14.

Poleman Ticktum na startu tentokrát sice nezaváhal – opět ale vše zahodil. Jeho odpich byl předčasný a obdržel za něj penalizaci Drive Through. V čele závodu se tak díky svému dobrému výkonu v kvalifikaci (a odumřelému motoru Vipse) ocitl outsider Trojckij před Zhouem a Daruvalou, zatímco Flörschová neukázala ve skrumáži úvodního kola potřebnou tvrdost a ztratila 5 pozic.

Rus, který v šampionátu dokázal zatím pouze jedinkrát dojet na bodech, v průběhu dalších kol udivoval pozorovatele skutečností, že dovedl držet své mnohem zkušenější soupeře za sebou – a to mělo nakonec stačit: Když dlouho před koncem vyletěl Julian Hanses do svodidel, předvedli nizozemští maršálci, že jsou i 45 let po katastrofě Rogera Williamsona schopni ledajaké trapnosti. Vyprošťovací vůz zůstal viset společně s havarovanou Ma.Con-Dallarou ve štěrku! Ředitel závodu tuto komedii chvilku pozoroval, než závod předčasně ukončil červenou vlajkou a Formule 3 měla nového vítěze, Nikitu Trojckého! I když byl podělen jen polovičními body…

Opravdovými vítězi víkendu v Zandvoortu ovšem byli jezdci Premy-Theodore: Marcus Armstrong, Ralf Aron a Guanyu Zhou teď drží před dalším závodem ve Spa první tři příčky celkové tabulky.

Výsledek nedělního závodu F3 v Zandvoortu:

 1. Nikita Trojckij, Carlin
 2. Marcus Armstrong, Prema-Theodore
 3. Guanyu Zhou, Prema-Theodore
 4. Alex Palou, Hitech
 5. Ferdinand Habsburg, Carlin
 6. Daniel Ticktum, Motopark

Celkové hodnocení Evropského šampionátu F3:

 1. Marcus Armstrong, Prema-Theodore       131 b.
 2. Ralf Aron, Prema-Theodore                     126,5 b.
 3. Guynyu Zhou, Prema-Theodore               121 b.
 4. Daniel Ticktum, Motopark                       118 b.
 5. Enaam Ahmed, Hitech                             87,5 b.
 6. Juri Vips, Motopark                                     82 b.

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *