Formule 4 na Lausitzringu: Dva triumfy pro Lawsona, jeden pro Zendeliho

V rámci DTM absolvoval německý čampionát F4 na Lausitzringu třetí podnik sezony 2018. Dominátor ročníku, chráněnec Antonína Charouze, Lirim Zendeli vyhrál jeden ze tří závodů. Z jeho smůly v sobotu dopoledne těžil Novozélanďan Liam Lawson, který dokázal zvítězit i v neděli.

Chráněnec Antonína Charouze, Lirim Zendeli pokračoval ve své krasojízdě německým šampionátem F4 již od páteční kvalifikace, během které si zajistil první startovní místa pro oba sobotní závody. Dopoledne se za ním směli ke startu připravit týmový kolega ze stáje US-Charouz Mick Wishofer, jezdci Fritse van Amersfoorta Frederik Vesti, Liam Lawson s Charleem Weertsem a další ze Schumacherova týmu, majitelův syn David. 4. vůz dominantní stáje Ungar-Schumacher-Charouz, Čech Tom Beckhäuser se kvalifikoval jako 13.

Podobně dopadla kvalifikace pro odpolední závod. Za Zendelim se tentokrát seřadili Vesti, Wishofer, Oliver Caldwell (Prema), Lawson, Weerts a Enzo Fittipaldi (Prema). Beckhäuser si směl ze 13. pozice znovu dělat realistické naděje na body.

První sobotní závod
Suverén Zendeli s přehledem proměnil svou pole position ve vedení. Po první sérii zatáček se za ním zařadili Vesti, Wishofer a výborně reagující David Schumacher. Závod Toma Beckhäusera neměl trvat dlouho. Již ve druhém kole byl zapleten do hromadné nehody. Pilot týmu Mücke, Leon Kohler ztratil v předposlední zatáčce infieldu tolik maziva, že na jeho stopě ukluzl Lídr Zendeli. Němec se ještě dokázal po štěrku vyhnout svodidlu, piloti za ním již tolik štěstí neměli: Beckhäuser, Vesti, Caldwell, Krütten, Roy, Alders a Petecof skončili v bariéře a závod musel být přerušen.

Po re-startu, kterého se zúčastnil jen tucet vozů, neměl Zendeli těžkosti, znovu hájit první pozici. Jeho předešlý výlet mimo asfalt ovšem přeci jen měl technické následky. Po 5 kolech musela Charouzova jednička do boxů, kde vzdala. Vítězství tak padlo do klína Liamovi Lawsonovi ze stáje Van Amersfoort. Za ním těžil z podivného průběhu silně zkráceného závodu (7 kol) pilot Premy-Theodore, Enzo Fittipaldi, čest týmu US-Charouz zachraňoval 3. Mick Wishofer z Rakouska.

Výsledek 1. sobotního závodu

 1. Liam Lawson, Van Amersfoort
 2. Enzo Fittipaldi, Prema-Theodore
 3. Mick Wishofer, US-Charouz
 4. Konsta Lappalainen, KIC
 5. Andreas Estner, Neuhauser
 6. Leonardo Lorandi, KDC

Druhý sobotní závod
Do pozdního odpoledne se podařilo všechny havarované vozy opravit a Zendeli mohl z pole position opět potvrdit svou převahu: Do první zatáčky dosprintoval s náskokem 50m na Caldwella, Wishofera a Fittipaldiho. Také Beckhäuser předvedl výborný odpich a posunul se na 11. místo. Ve 2. kole ovšem 4 pozice ztratil.

První tři si poté vyjeli vzájemné bezpečné odstupy, zatímco za nimi předjel dobře naladěný dopolední vítěz Lawson Fittipaldiho. V dalším průběhu závodu se před vnuka Emersona Fittipaldiho dostal i Weerts.

Kolem poloviny závodu dotáhli Wishofer s Lawsonem druhého Caldwella, později se do vláčku bojujícího o 2- místo připojil i Weerts.

Krátce před koncem havarovali Petecof a Estner. Zendeli proto ztratil za Safety Carem svůj 2sekundový náskok a o vítězi musel rozhodnout sprint na dvě závěrečná kola. Ani teď neztratil jezdec US-Charouze přehled a suverénně inkasoval 5. triumf sezony před Lawsonem, Caldwellem a Wishoferem, kteří dojeli ve foto-finiši. Beckhäuserova smolná sobota našla svého pokračování i ve druhém závodě: dojel až 16.

Výsledek 2. sobotního závodu

 1. Lirim Zendeli, US-Charouz
 2. Liam Lawson, Van Amersfoort
 3. Oliver Caldwell, Prema
 4. Mick Wishofer, US-Charouz
 5. Charles Weerts, Van Amersfoort
 6. Enzo Fittipaldi, Prema-Theodore

Nedělní závod
Nedělní pole position připadla tradičně osmému soboty a tím byl tentokrát Nizozemec Joey Alders (Van Amersfoort). Za ním si mohli dělat naději na tučné body Schumacher, Fittipaldi a Weerts, zatímco směl favorit Zendeli vyrazit jen z 8. místa.

Důležitý sprint do první zatáčky ve svůj prospěch rozhodl Alders a provedl pole první pomalou sekcí okruhu v pořadí Schumacher, Weerts, Fittipaldi. Zendeli se z prvního kola vrátil jako 8., Beckhäuser na 15. místě. Lídr poté nedokázal konkurenci ujet a o první místo bojovala v zájemném závětří zábavná skupina osmi monopostů. Kolem poloviny půlhodinového závodu vedly tři vozy týmu Van Amersfoort v pořadí Alders, Weerts a Lawson, sledováni trojicí týmu US-Charouz Schumachera, Wishofera a Zendeliho.

Po 10 kolech vystřídal Charles Weerts Alderse ve vedení, Lawson se posunul na 2. a Wishofer na 3. místo. Také Zendeli se brzy před Alderse dostal. O dvě kola později vystřídal Liam Lawson týmového kolegu ve vedení. Na Weertse začali útočit Charouzovi jezdci Wishofer s Zendelim a záverečná kola připravila spoře obsazené tribuně pěkný souboj o 2. místo. Zárověň to umožnilo Lawsonovi úspěšný úprk směrem druhého vítězství víkendu.

Tom Beckhäuser dokázal během závodu postoupit až na 13. místo, které ovšem ztratil „hodinami“ v posledním kole a byl hodnocen jako 16. Šampionát pokračuje za tři týdny na Red Bull Ringu v Rakousku.

Výsledek nedělního závodu

 1. Liam Lawson, Van Amersfoort
 2. Charles Weerts, Van Amersfoort
 3. Mick Wishofer, US-Charouz
 4. Lirim Zendeli, US-Charouz
 5. Frederik Vesti, Van Amersfoort
 6. Enzo Fittipaldi, Prema

Průběžné pořadí jezdců
1. Lirim Zendeli 152 bodů
2. Liam Lawson 127 bodů
3. Mick Wishofer 97 bodů
4. Enzo Fittipaldi 95 bodů
5. Charles Weerts 86 bodů
6. Frederik Vesti 75 bodů
7. Oliver Caldwell 67 bodů
8. Niklas Krütten 40 bodů
9. David Schumacher 32 bodů
10. Andreas Estner 22 bodů

Průběžné pořadí jezdců
1. US Racing – Charouz Racing System 269 bodů
2. Van Amersfoot Racing 223 bodů
3. Prema Theodore Racing 175 bodů

Text: Roman Klemm
Foto: Roman Klemm a adac-motorsport.de

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *