Foto Story: Na Rossfeldu vzpoměli 50. výročí smrtelné nehody Lodovica Scarfiottiho

Na horské silnici Rossfeld hned nad zimním letoviskem Berchtesgaden se jezdily závody do vrchu již od 20. let. Stoupající bezpečnostní požadavky a energetická krize ovšem znamenaly po ročníku 1973 konec tohoto tradičního podniku, který patřil v tehdy velmi oblíbeném evropském šampionátu mezi nejznámější.

Poněkud pochybného věhlasu se „Rossfeldrennen“ dostalo zvláště roku 1968, když tam při tréninkové jízdě před mistrákem zahynul tovární pilot Porsche Lodovico Scarfiotti. Letos tomu bylo 50 let, co vítěz Veké ceny Itálie 1966 vyrazil na závodní trať naposledy a tak nebylo divu, že historický podnik „Edelweis Bergpreis“ (koná se každé 2 roky) kariéry italského závodníka zvláště vzpoměl. Na jih Bavorska proto přijel stále ještě početný Scarfiottiho fanclub, včetně jeho syna Luigiho.

Pořadateli Joachimovi Althammerovi a jeho věrným se opět podařilo postavit na nohy hodnotný motoristický event, který letos zvláště podpořila firma Volkswagen. A tak se do alpského kopce zase jednou (téměř) naplno hnaly dvě stovky závodních automobilů všech generací – od Peugota ze začátku minulého století, až po současný Audi-DTM. Také pohled do jejich kokpitů rozesmál každého pamětníka: rallyeová legenda Jochi Kleint se pustila na Rossfeld stejně tak jako mistr DTM a vítěz Le Mans Frank Biela, rakouská legenda F2 Willi Siller, 3násobný vítěz Le Mans Benoit Treluyer nebo bývalý pilot F1 Karl Wendlinger. Rozhovory a autogramy poskytovaly znalcům i legendy jako dřívější tovární jezdec Porsche Günter Steckkönig a komentátor Rainer Braun.

Všemu ovšem vévodila přítomnost hvězdného ex-mistra světa rallye Waltera Röhrla – pro většinu diváků jednoduše nejlepšího automobilového závodníka všech dob. 70letý dlouhán z Regensburgu podepisoval všechno, od součástek aut, až po hrudě žen a pro každého tazatele měl minutku na odpověď.

„Edelweis-Bergpreis, das Rossfeldrennen“ byl i roku 2018 prostě nejlepším automobilovým podnikem jihu Německa – ale posuďte sami…

Text a foto: Roman Klemm  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *