GP3 v Monze: Jako za starých časů – Piquet proti Alesimu

Podnikem v Monze vstoupil šampionát GP3 do poslední třetiny ročníku a není přeháňkou hovořit i letos o drtivé dominaci stáje ART: Před italskými závody měly za normálních okolností naději na titul mistra již jen její tři borci Anthoine Hubert z Francie, Callum Ilott z Velké Británie a Rus Nikita Mazepin.

Domácí Leonardo Pulcini (Campos), Brazilec Pedro Piquet a Francouz Giuliano Alesi (oba z domácí stáje Trident) museli na Autodromo Nazionale doufat v nějaký zázrak, aby mohli do výše zmíněného trojboje ještě zasáhnout – ten se sice konal, ale až v nedělním sprintu…

Trénink a kvalifikace
Borce šampionátu GP3 přivítal v pátek ráno déšť. Lijavec… Slejvák… Depo, boxy a trať poté připomínaly nedaleké Lago di Garda a na volný trénink nebylo ani pomyšlení. Až večer, bezprostředně před kvalifikací, směli piloti absolvovat 8 „neměřených“ minut, při kterých byla překvapivě nejrychlejší jediná žena v poli Tatiana Calderonová.

Po kraťoučké přestávce se již pomalu ale jistě stmívalo, když zbylí fandové na tribunách viděli za lehkého deště asi nejzajímavější qualifying sezony. Do zajetého duelu týmů ART a Trident se totiž po čase dokázali vmísit i jezdci jiných stájí. Po „vyždímání“ první sady pneumatik znělo pořadí Mazepin (ART), Alesi (Trident), Hughes (ART), Correa (Jenzer), Beckmann (Trident), Calderonová (Jenzer), Hubert a Ilott (oba ART).

Déšt měl GP3 letos v Monze rád a právě, když všichni přezuli na nové slicky, začalo pršet silněji. Ovšem jen na čas a jezdcům se v závěru session podařilo vyjet natolik suchou stopu, že bylo zase pomyšlení na rekordy. Jako ve Spa se se při tom prosadil vždy usměvavý Němec David Beckmann. Byl o 0,011s rychlejší než Hubert. Za nimi následovali Pulcini (Campos), Correa, Alesi, Ilott, Tveter (Trident), Calderonová, Piquet a Kari (MP). „V Monze je pole-position k ničemu,“ relativoval svůj výkon Beckmann, mohl si svůj klid ovšem dovolit…

Sobotní závod
„La acqua“ z nebes zůstala GP3 věrná i v sobotu ráno při hlavním závodě a celé pole proto vyrazilo na profilovaných pneumatikách. Podmínky se hned po startu samozřejmě postaraly o chaos v první šikaně. Zatímco kliďas Beckmann dorazil do ošemetné sekce jako první a jakž-takž ji ustál, šli za ním Pulcini, Correa, Calderonová a Hubert do nouzové uličky. Poněkud nervozní Kolumbijka pak ve 2. šikaně poslala týmového kolegu Correu mimo – šéf týmu Andreas Jenzer asi „měl radost“. Po prvním kole vedl malý Němec Beckmann před Pulcinim, Hubertem a Calderonovou, ta ovšem netrefila 1. šikanu ani na druhý pokus a ztratila několik pozic.

V průběhu dalších kol se jezdilo po trávě, vesele se zkracovaly šikany a bouralo se – jen David Beckmann jel, jak by se ho to všechno netýkalo. Stejně tak, jako ve Spa si dojel pro neohrožené vítězství.

Po poločase na Monzu vysvitlo slunce a šlo o to, jak nejlépe konzervovat měkkou směs „mokrých“ pneumatik. I na to měl Beckmann nejlepší odpověď a sázel na trať série nejrychlejších kol. Za ním a za druhým Hubertem dokázal domácí Leonardo Pulcini dlouho bojovat o přední pozice s Ilottem a Mazepinem, nakonec se ale propadl pořadím. Pro 3. pozici si nakonec dojel junior Ferrari Callum Ilott před rozjetým Simo Laaksonenem (Campos), Mazepinem, Alesim, Piquetem a nováčkem Verschoorem (MP).

„Samozřejmě, že se cítím extrémně dobře. Mám prostě rád takové podmínky, když vůz přetáčí. Moc jsem si toho závodu užil,“ zářil Beckmann v cíli.

Výsledek sobotního závodu GP3 v Monze:

 1. David Beckmann, Trident
 2. Anthoine Hubert, ART
 3. Callum Ilott, ART
 4. Simo Laaksonen, Campos
 5. Nikita Mazepin, ART
 6. Giuliano Alesi, Trident
 7. Pedro Piquet, Trident
 8. Richard Verschoor, MP
 9. Jake Hughes, ART
 10. Niko Kari, MP

Nedělní sprint

Zelenáč Richard Verschoor nevyužil z pole-position suché vozovky v neděli dopoledne zrovna nejlépe: Pedro Piquet a Giuliano Alesi se kolem něj přehnali ještě v 1. šikaně. Z prvního kola se za nimi vrátili Hubert, Mazepin a Ilott, to již ale byl závod kvůli nehodě Correi a Aubryho před Ascariho zatáčkou na 3 kola neutralizován.

Poté se závod proměnil v duel dvou velkých jmen: Giuliano Alesi a Pedro Piquet si za přítomnosti jeji otců Jeana a Nelsona rozdali tvrdý, ale vždy férový souboj o zlato. Televizní režisér nevěděl, zdy má fandům na obřích obrazovkách ukazovat dění na trati, nebo divoké táty u boxové zídky Tridentu. Závod rozhodla povedená Piquetova akce na brzdě před Variante Roggia v předposledním kole. Tým Trident tedy doma triumfoval před soupeři od ARTu, jehož trojice Ilott-Hubert-Mazepin dojela na místech 3-5. Pro Francouze ale mělo být hůře: Ilott a Hubert byli později diskvalifikováni kvůli nedovolenému tlaku pneumatik. Ze třetího místa se tedy radoval Mazepin a z dobrých bodů Hughes, Beckmann, v Monze výborná Calderonová, Pulcini a Laaksonen.

Šampionát uzavřou podniky v Rusku a Abů Dhabí – o titul v nich skutečně pojedou již jen Hubert, Mazepin a Ilott.

Výsledek nedělního sprintu GP3 v Monze:

 1. Pedro Piquet, Trident
 2. Giuliano Alesi, Trident
 3. Nikita Mazepin, ART
 4. Jake Hughes, ART
 5. David Beckmann, Trident
 6. Tatiana Calderon, Jenzer
 7. Leonardo Pulcini, Campos
 8. Simo Laaksonen, Campos

Stav šampionátu:

 1. Anthoine Hubert     176 b.
 2. Nikita Mazepin         147 b.
 3. Callum Ilott             147 b.
 4. Pedro Piquet             106 b.
 5. Leonardo Pulcini       101 b.

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *