GP3 v Soči: Pulcini a Beckmann vyhráli závody, Hubert ale sahá po titulu

Již jen trojlístek stáje ART měl před předposledním podnikem sezony v Rusku naději na titul mistra GP3: Francouz Anthoine Hubert vedl o 29 bodů před domácím Nikitou Mazepinem a Britem Callumem Ilottem. Na okruhu v Soči sice zkásli zlaté poháry Ital Pulcini a Němec Beckmann, velkým vítězem víkendu ale nakonec byl Francouz Hubert, který rozhodně vybudoval své vedení v celkové tabulce.

Páteční trénink a kvalifikace: Mazepin se netěšil douho…
V ranním volném pátečním tréninku předvedl Hubert, že je na špičce tabulky právem a zajel před týmovými kolegy Jakem Hughesem a Mazepinem nejrychleji. Trojici ARTu následovaly – jako obvykle – tři vozy stáje Trident ve složení Giuliano Alesi, Pedro Piquet a Ryan Tveter. 7. časem se blýskla Tatiana Calderonová ze stáje Jenzer.

Směs pneumatik, které bylo použito při večerní kvalifikaci stačila na tři rychlé pokusy a o polovině session byl s náskokem 2 desetin nejrychlejší Hubert před Mazepinem a Hughesem. Následovali Tveter, Ilott, Mawson (Arden) a Laaksonen (Campos).

Po přezutí na druhou povolenou sadu obutí zbývalo jezdcům za soumraku v Soči 8 minut k tomu, aby na daném pořadí něco změnili. Partii o pole-position rozehrál zlepšením Hubartova času Mazepin a Ital Pulcini (Campos) se posunul před Hughese a Ilotta na 3. místo. Finálový útok na první startovní místo znovu nejlépe vyšel domácímu Mazepinovi. Do první řady se vedle Rusa kvalifikoval dobrý Pulcini, druhá patřila Ilottovi s Alesim. Hubert se musel spokojit vedle Tvetera s 5. místem před Laaksonenem a Verschoorem. V GP3 debutující pilot F3 Sacha Fenestraz (MP) zajel těsně před Calderonouvou 13. čas. Zanedlouho po ukončení session ale přišla pro Rusa studená sprcha: Komisaři shledali, že ve svém nejlepším kole opustil ve 4. zatáčce trať. Čas mu byl škrtnut a Mazepin putoval zpět na 8. místo.

Sobotní závod: Pulcini porazil ART i Trident
Letos se nestávalo často, že by vyhrál někdo jiný, než piloti ARTu nebo Tridentu – Soči bylo takovou výjimkou. Leonardo Pulcini využil své pole-position navýbornou. V prvním kole šikovně hájil před Ilottem a Hubertem vedení, které brzy dostatečně vybudoval. Bristký junior Ferrari se brzy začal propadávat polem a 2. pozici zaujal Hubert. Ilotta poté předjeli i Alesi, zvláště motivovaný Mazepin a Hughes.

Zatímco dokázal lídr Pulcini úspěšně odpovědět na všechny Hubertovy útoky a dojel si pro první zasloužené vítězství, musel se Francouz za ním ve finálové fázi bránit Mazepinovi. Boj o druhé místo nakonec rozhodl ve svůj prospěch Rus, jako výborný 4. dojel se ztrátou sekundy mladý Nizozemec Verschoor. Také David Beckmann předvedl silný závod a skončil 5. před Laaksonenem, Hughesem a Mawsonem, který se tak mohl tešit na nedělní start z pole-position. Zbývající dvě bodovaná místa připadla vozům Andrease Jenzera: Correa dojel 9., Calderonová 10.

Výsledek bolel především Ilotta, jehož bodový odstup na Huberta narostl na 44 bodů a Brit se tím de facto rozloučil z kruhu uchazečů na titul.

Výsledek sobotního závodu:

 1. Leonardo Pulcini, Campos
 2. Nikita Mazepin, ART
 3. Anthoine Hubert, ART
 4. Richard Verschoor, MP
 5. David Beckmann, Trident
 6. Simo Laaksonen, Campos
 7. Jake Hughes, ART
 8. Joey Mawson, Arden
 9. Juan Manuel Correa, Jenzer
 10. Tatiana Calderon, Jenzer

Nedělní závod: Beckmann vítězem thrilleru posledního kola
Joey Mawson směl již ve Spa v neděli vyrazit z pole-position, této výhody ovšem nedokázal využít. Tentokrát si poradil lépe a vystřelil před Beckmannem a Verschoorem do vedení, přičemž armáda pilotů ART vynechala první šikanu. Po dvou kolech strčil Mazepin Laaksonena do hodin a na trati se na několik kol ustálilo pořadí Lawson, Beckmann, Verschoor, Mazepin a Hubert.

Od poloviny z 15 kol závodu již ovšem rychlý Beckmann číhal v Mawsonově závětří. Australan poté dokázal několik Němcových útoků odvrátit a pro závěr závodu měl sekundový náskok, který ovšem neměl stačit: Tlak Huberta totiž poslal Mazepina 2 kola před cílem mimo trať a do bariéry, což znamenalo virtuelní neutralizaci za které se (jaký to zázrak) Beckmann dostal zpět do Mawsonova závěsu. Této šance Backmann v posledním kole využil a povedeným manávrem na brzdě se před šikanou posunul na 1. místo. Těsně za zklamaným Mawsonem dojel nadějný Verschoor jako 3. Hubert udělal 4. místem obrovský skok směrem titulu. Correa dojel dobrý 5. před Aubrym a týmovou kolegyní Calderonovou, která tedy dokázala v obou ruských závodech bodovat. Na vítěze soboty Pulciniho zbyl jen poslední nedělní bodík.

Závěrečný podnik šampionátu GP3 se bude konat až za dva měsíce v Emirátech a Anthoine Hubert do něj nastoupí s tučným náskokem 32 bodů na Mazepina.

Výsledek nedělního závodu:

 1. David Beckmann, Trident
 2. Joey Mawson, Arden
 3. Richard Verschoor, MP
 4. Anthoine Hubert, ART
 5. Juan Manuel Correa, Jenzer
 6. Gabriel Aubry, Arden
 7. Tatiana Calderon, Jenzer
 8. Leonardo Pulcini, Campos

Celkový stav šampionátu GP3:

 1. Anthoine Hubert         199 b.
 2. Nikita Mazepin           167 b.
 3. Callum Ilott                 147 b.
 4. Leonardo Pulcini         131 b.
 5. David Beckmann         119 b.

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *