GP3 ve Spa: Beckmann překvapil v sobotu, ART vládl v neděli

Sobotní závod GP3 ve Spa-Francorchamps vyhrál překvapivě německý nováček David Beckmann. V neděli se podobné zázraky neděly a první 4 místa obsadily favorizované vozy týmu ART.

Trénink a kvalifikace

Pod hrozivě zataženou oblohou, ale za sucha a přijatelných teplot to byli borci formule GP3, kteří v pátek ráno rozjeli sportovní dění na dráze Velké ceny Belgie 2018. Podobně jako již v Maďarsku to byl překvapivě Němec David Beckmann, kdo si zapsal nejlepší čas volného tréninku. Za pilotem, který od Budapešti vyměnil kokpit Jenzera za Tridend se seřadili jeho týmoví kolegové zvučných jmen Perdo Piquet a Juliano Alesi před Američanem Ryanem Tveterem. Následovaly vozy ART Anthoina Huberta a Nikity Mazepina.

Při kvalifikaci o podvečer se na 20 jezdců dokonce smálo slunce a session se vyvinula v zajímavý souboj stájí Trident a ART. Nakonec to byl Beckmann, který senzačně potrvrdil ranní výsledek a dojel si pro svou první velkou pole-position. O desetinku za ním ale už číhali zkušený Hubert, otcovou přítomností zvláště motivovaný Piquet a trojice ARTu Hughes, Mazepin a Illot.

V GP3 debutoval 17letý Nizozemec Richard Verschoor, který ve stáji MP nahradil Boccolacciho. Mladík ovšem přehlédl signál k vážení vozu, jeho dobrý 15. čas byl škrtnut a musel startovat z boxů.

Sobotní závod

Po nočním dešti se v sobotu ráno stratovalo na vozovce, které byla především v sekcích Kemel a Les Combes ještě vlhká. Přesto všichni vsadili na slicky bez profilu. Beckmann neukázal nervy. Vyrazil výborně a ujal se vedení před raketově reagujícím Tveterem, Piquetem a zle startujícím Hubertem. Až do 9. kola se ustálilo pořadí Beckmann, Tveter, Hubert, Hughes, Piquet, Mazepin a Ilott. Tveter pak ale začal lídra dohánět a před Les Combes se pokusil o útok, při kterém uklouzl mimo trať. To rozhodlo: Beckmann tím znovu získal malý náskok, který bez chyby proměnil v zatím největší vítězství své kariéry: „Je to tak hezké… Budu asi potřebovat pár dní, než to naplno zrealizuji. Ne, ten Ryanův útok mne nevyvedl z míry. Měl jsem také ještě rezervy.“ Na otázku, co z něj po přechodu od Jenzera k Tridentu udělalo vítěze, Beckmann odpověděl: „Trident pracuje zcela jinak a byli tu prostě schopni připravit mi vůz, který lépe odpovídá mému stylu.“

Američan Tveter na 2. místě byl také spokojený a hrdý na svůj výborný start. Třetího Huberta mrzelo jeho úvodní zaváhání, byl ale rád, že z lídrů šampionátu bodoval nejvydatněji. Výborný závěr závodu předvedli především Piquet, Mazepin a Tatiana Calderonová. Brazilec s Rusem se oba dostali před Hughese s Ilottem, Kolumbijka předvedla krásné manévry vůči Laaksonenovi a Correovi a zajistila si po Budapešti druhý bod sezony.

Výsledek sobotního závodu GP3 ve Spa:

 1. David Beckmann, Trident
 2. Ryan Tveter, Trident
 3. Anthoine Hubert, ART
 4. Pedro Piquet, Trident
 5. Nikita Mazepin, ART
 6. Callum Ilott, ART
 7. Jake Hughes, ART
 8. Joey Mawson, Arden
 9. Giuliano Alesi, Trident
 10. Tatiana Calderon, Jenzer

Nedělní sprint:

Spokojenost sobotního vítěze Beckmanna se v neděli ráno rychle rozplynula. Jeho vůz se na gridu nerozjel a technici Tridentu ho nedokázali nastartovat ani v boxech… Spokojen nemohl být se svým neděním výkonem ani poleman Joey Mawson. Bývalý šampion německé F4 udržel vedení jen do 3. kola. Nejdříve sice odvrátil útok Calluma Ilotta, proti Hughesovi a Mezepinovi ale již nic nesvedl. I později se novozélandský pilot Ardenu propadával polem a závod skončil kolizí…

Na čele mezitím kralovali piloti stáje ART. Mazepin odsunul kolegu Hughese na 2. místo a od 5. kola vedlo kvarteto francouzského týmu v pořadí Mazepin, Hughes, Ilott a Hubert. Nikita Mazepin, jehož otec se nedokázal ohledně koupi stáje týmu Force India-F1 prosadit vůči panu Strollovi, si poté dojel pro vítězství. Mezi jeho třemi týnovými kogegy se nakonec prosadil zkušený Hubert, který dojel druhý před Ilottem a Hughesem. Nejlepší z „ligy mimo ARTu“ byl Pedro Piquet na 5. místě, který byl v cíli o sekundu před Alesim. Pozitivně překvapil debutant Verschoor: 7. místem si dojel hned ve svém druhém závodě GP3 pro body.

Šampionát pokračuje již příští víkend v Monze a o titulu se v závěrečných třech podnicích roku rozhodne mezi Hubertem, Ilottem a Mazepinem.

Výsledek nedělního sprintu GP3 ve Spa:

 1. Nikita Mazepin, ART
 2. Anthoine Hubert, ART
 3. Callum Ilott, ART
 4. Jake Hughes, ART
 5. Pedro Piquet, Trident
 6. Giuliano Alesi, Trident
 7. Robert Verschoor, MP
 8. Ryan Tveter, Trident

Celkový stav šampionátu:

 1. Anthoine Hubert   158 b.
 2. Nikita Mazepin       132 b.
 3. Callum Ilott           125 b.
 4. Leonardo Pulcini     99 b.
 5. Pedro Piquet           85 b.

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *