GP3 ve Spielbergu: Nejvíce se smál Callum Ilott

Rakousko bylo teprve třetím podnikem letošního šampionátu GP3. První dva vyšly nejlépe Francouzovi Anthoine Hubertovi z týmu ART. Ve Spielbergu nastoupil obrýlený mladík s náskokem 14 bodů na týmového kolegu Nikitu Mazepina. Třetí Juliano Alesi měl na kontě o 20 bodů méně – ani jeden ze tří jmenovaných ovšem neměl pod pohořím Tauern příliš uspět…

Kvalifikace se v pátek večer zase jednou stala doménou pilotů špičkové stéje ART. První sérii rychlých kol ovládl Callum Ilott před Leonardem Pulcinim (Campos) a svým týmovým kolegou od ARTu Mazepinem. Celé pole se při tom vešlo do 9 desetin sekundy!

Vyzbrojen čerstvou sadou pneumatik se Ilott ještě jednou zlepšil a zajistil si tak před dalším borcem ARTu, Jake Hughesem první startovní pozici. Za nimi si vybojovali slibná startovní místa Alessio Lorandi (Trident), Pulcini, Mazepin a Pedro Piquet (Trident). Dosavadní lídr šampionátu Hubert již věděl, že může celý víkend odepsat: Po problémech směl vyrazit jen z 19. místa.

Sobotní závod
„Tuhle trať znám dobře z Formule 3 a mám ji rád. Jen ty tři zóny DRS mi dělají starost. Své příležitosti chci ovšem naplno využít,“ motivoval poleman Ilott před startem sám sebe. S úspěchem. Hned od startu nepřenechal britský junior Ferrari nic náhodě a v sobotu dopoledne se na výslunní prvního místa neměl ohřát nikdo jiný. Úvodním kolem provedl ostatní v pořadí Lorandi, Pulcini, Hughes a Piquet, zatímco Mawson s Mazepinem hned vše ztratili: Australan zůstal stát na startovní rovince a Rus kolidoval s Piquetem.

Hrozícímu nebezpečí DRS čelil Ilott stylem Jima Clarka: Po několika kolech se mu podařilo soupeřům lehce ujet. Ke třetíně závodu našel jasnou odpovědět i na zrychlujícího Pulciniho, který převzal od Lorandiho druhou pozici a chvilku svou ztrátu na lídra zkracoval. Ilott si tak dojel pro své letos druhé vítězství a zvláštní třešničkou na jeho sobotním dortu jistě byla skutečnost, že pohár vítěze převzal od Dr. Marka, muže, který ho před lety propustil z kádru Red Bullu…

Pulcini si stejně tak jistě dojel pro druhé místo a o třetí pozici si to hezky rozdali Lorandi s Piquetem. Hughes musel koncem závodu polevit a dojel jen 5. Za ním skončil po tvrdém vnitrotýmovém souboji s Tveterem Alesi, zbývající body si rozdělili Němec Beckmann, Fin Laaksonen a Francouz Boccolacci.

Výsledek sobotního závodu:

 1. Callum Ilott, ART
 2. Leonardo Pulcini, Campos
 3. Alessio Lorandi, Trident
 4. Pedro Piquet, Trident
 5. Jake Hughes, ART
 6. Giuliano Alesi, Trident
 7. Ryan Tveter, Trident
 8. David Beckmann, Jenzer
 9. Simo Laaksonen, Campos
 10. Dorian Boccolacci, MP

Nedělní závod

Osmý soboty a tím nedělní poleman David Beckmann si prvního místa příliš dlouho neužil: Chráněnce legendy LeMans a DTM Manuela Reutera vzali po startu hned v první zatáčce Alesi s Tveterem do kleští. Akce skončila kolizí a odpadnutím všech tří!

Z prvnho kola se tedy ostatní vrátili v pořadí Hughes, Piquet, Pulcini, Ilott a Boccolacci. Trojice na špičce poté předváděla (bohužel jen spoře obsazeným) ochozům velmi zábavný souboj a k jejich vláčku se po čase přidali i Ilott s Boccolaccim, Karim, Mazepinem a Lorandim. V jednom z nejnapínavějších závodů končících dějin GP3 se nakonec dokázal prosadit jezdec ARTu Hughes o 0,6s před Piquetem, jehož otec Nelson v boxové uličce projednou zářil se sluncem o závod… Krásný boj o 3. místo vyhrál těsně Pulcini před Lorandim, Boccolaccim a Ilottem.

Byl to tedy především Callum Ilott, kdo opouštěl Rakousko se širokým úsměvem na tváři: Příští víkend totiž nastoupí před domácím publikem v Silverstone jako lídr mistrovství.

Výsledek nedělního závodu:

 1. Jake Hughes, ART
 2. Pedro Piquet, Trident
 3. Leonardo Pulcini, Campos
 4. Alessio Lorandi, Trident
 5. Dorian Boccolacci, MP
 6. Callum Ilott, ART
 7. Nikita Mazepin, ART
 8. Niko Kari, MP

Celkový stav šampionátu GP3

 1. Callum Ilott         69 b.
 2. Anthoine Hubert 63 b.
 3. Leonardo Pulcini 61 b.
 4. Nikita Mazepin     51 b.
 5. Giuliano Alesi       50 b.
 6. Pedro Piquet         46 b.

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *