GT-Masters ve Spielbergu: Tučné body pro český tým Salaquarda!

Krásné pole 36 burácejících vozů GT se sešlo na Red Bull Ringu ke 3. podniku ADAC-GT-Masters a předvedlo dobře obsazeným ochozům napínavý sport. Víkend nakonec znamenal první dvojité vítězství sezony pro Callaway Corvette a výborný výledek pro českou stáj ISR v neděli.

Sobota
„Věděli jsme již dopředu, že nám tahle trať bude sedět,“ shrnul v sobotu odpoledne bývalý pilot GP2 Marvin Kirchhöfer. A výsledky mu daly za pravdu. V kvalifikaci pro sobotní závod stačilo blonďákovi z Lipska 5 kol, aby se svou Callaway-Corvettou zajel čas, na který byli všichni ostatní krátcí. Společně s týmovým kolegou Danielem Keilwitzem tedy směl v poledne vyrazit z prvního místa na startu. Na konkurenci vyjel náskok 0,5s, příští vozy na roštu ovšem dělily jen setinky: Mikkel Jensen (Schnitzer-BMW) se kvalifikoval jako druhý před Sheldonem Van der Lindem (Land-Audi), Dennisem Marschallem na druhém BMW z Freilassingu, překvapením dne Alfredem Renauerem (u HB Ferrari zaskakoval za zraněného Schwagera) a jeho bratrem Robertem na rodinném Herberth-Porsche. Filip Salaquarda kvalifikoval Audi R8 stáje ISR na 19. pozici.

Kirchhöfer nenechal pozorovatele hned od startu na pochybách o tom, že cesta k vítězství povede jen přes něj – pokud vůbec. Za ním se zařadili Jensen a Marschall na druhém Schnitzer-BMW. Zle dopadla sobota pro tým ISR: Salaquarda nedokázal odstartovat a brzy ho bylo v paddocku vidět v civilu…

Modrá Corvetta na špičce si brzy vybudovala dostatečný náskok k tomu, aby nedala oběma bílým BMW za ní možnost k útoku. Na tom nic nezměnilo ani několi neutralizací. Kirchhöfer předal výborně nastavený vůz o poločas Keilwitzovi a tento nadmíru zkušený pilot GT dojel stáji Callaway pro první triumf roku před vozy BMW, které na stupínek vítězů dovezli Timo Scheider a Švéd Victor Bouveng. Timo Bernhard a Kevin Estre dojeli značce Porsche pro 4. místo před Audi R8 bratří Ven der Linde.

Výsledek sobotního závodu ADAC-GT-Masters ve Speilbergu:

 1. Kirchhofer/Keilwitz, Callaway Corvette
 2. Jensen/Scheider, Schnitzer-BMW
 3. Marschall/Bouveng, Schniter-BMW
 4. Bernhard/Estre, KUS-Porsche
 5. Vander Linde/Van der Linde. Land-Audi
 6. Renauer/Jaminet, Herberth-Porsche

Neděle
Ve svém výborném rakouském představení pokračoval tým Callaway Competition i v neděli. Druhou pole-position víkendu zajistil stáji z Leingartenu Daniel Keilwitz i když byl jeho náskok na konkurenci tentokrát menší. Jen o 9 setin pomalejší byl Luca Ludwig na HP-Ferrari, následoval Jaminetův Herberth-Porsche, Vanthoorův TECE-Audi a HTP-Mercedes Maxiho Götze. Nejlepším BMW byl tentokrát vůz stáje MRS řízený Jensem Klingmannem, zatímco oba bílé Schnitzery zajely jen 12. a 13. čas. V hloubi pole se ztrácel i český ISR-Audi, který kvalifikoval Frank Stippler na 16. místo.

Postavení na startu ale nemělo v deštěm ovlivněném nedělním závodě hrát až tak rozhodující roli. Po zhasnutí červených světel předvedl Keilwitz nekompromisně, kdo byl na Red Bull Ringu roku 2018 pánem v domě a ujal se před Jaminetem, Vanthoorem a Klingmannem vedení. Ludwigův Ferrari byl po šťouchanci v první zatáčce první prominentní obětí, Frank Stippler v Salaquardově Audi držel za začínajícího deště dobré 13. místo.

Po osmi minutách začalo v horní části okruhu silně pršet a nejeden vůz opustil asfalt. Většina týmů proto volala své jezdce k výměně pneumatik – vyhrát měli ovšem ti, kteří v tomto okamžiku zachovali přehled. A to byli ti, kteří nechali své vozy pokračovat se slicky. Keilwitz zůstal „venku“ a i u Salaquardů hráli úspěšný poker: Četnými bitvami na mokrém Nürburgringu zkušený Stippler se díky této taktice (a svým schopnostem) posunul za lídra a Götze až na 3. místo! Až po 26 minutách předal Keilwitz vedoucí Corvettu Kirchhöferovi, přičemž Němci přezuli na profilované pneumatiky. Ve stejném kole provedli stejnou výměnu i u ISR. Když měli všichni po výměně jezdců vedl Kirchhöfer o 8s před Salaquardou (!) a Pommerem (HTP-Mercedes).

Byli tu ovšem i takoví, kteří riskovali ještě více: Domácí tým Grasser Lamborghini totiž nechal svou hvězdnou posádku Bortolotti-Caldarelli na slickách celý závod a když 15 min před koncem přestalo pršet, měli navrch oni! Vítězi z Daytony inkasovali soupeře za soupeřem a ze startovního místa 32 dojeli jako druzí.

Na špičce se ovšem těšili Kirchhöfer s Keilwitzem z prvního dvojnásobného triumfu ročníku 2018 a z vedení v celkové tabulce. Götz a Pommer přišli o 2. místo v posledním kole, stejně tak přišli Salquarda se Stipplerem o umístění na stupínku až v závěrečných minutách. Jejich 5. pozice za BMW Jensena/Scheidera přesto znamená ohromný a nečekaný úspěch pro „českou Audinu“.

Šampionát, který letos hostoval i v Mostě, pokračuje začátkem srpna na Nürburgringu.

Výsledek nedělníh závodu ADAC-GT-Masters ve Speilbergu:

 1. Kirchhöfer/Keilwitz, Callaway Corvette
 2. Bortolotti/Caldarelli, Grasser-Lamborghini
 3. Götz/Pommer, HTP-Mercedes
 4. Jensen/Scheider, Schnitzer-BMW
 5. Stippler/Salaquarda, ISR-Audi
 6. Stolz/Asch, Zakspeed-Mercedes

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *