Italská F4: Caldwell, Fittipaldi a Ptáček váleli ve Vallelunze – dorost pro Charouze?

Mladý Brit Oliver Caldwell byl absolutním dominátorem víkendu italské Formule 4 ve Vallelunze. Všechny tři závody vyhrál stylem start-cíl z pole-position! Výborně si ovšem vedl i talentovaný Čech Petr Ptáček. Druhým a třetím místem dokázal, že patří mezi největší mezinárodní objevy sezony.

Podnik na tradičním okruhu Autodromo Pietro Taruffi nedaleko Říma byl předposledním italského šampionátu Formule 4 roku 2018. Největší česká okruhová naděje Petr Ptáček z týmu Bhaitech do něj nastoupil jako 5. celkového hodnocení za Leonardem Lorandim, Enzem Fittipaldim, Oliverem Caldwellem a Federicem Malvestitim.

 1. závod

Pole-position pro první závod v sobotu odpoledne si zajisti Brit Oliver Caldwell pře týmovým kolegou Enzem Fittipaldim (oba Prema-Theodore), za nimi se kvalifikovaly vozy Bhaitechu s Ptáčkem a Lorandim v kokpitech.

Na startu reagoval poleman Caldwell dobře a udžel první místo před Fittipaldim. Až příliš „optimálním“ odpichem se kupředu posunul i Švýcar Saucy, což se postaralo o neklid ve vedoucí skupince – neklid, na který po šťouchanci soupeře doplatil Čech Ptáček. Šel do hodin a propadl se na poslední pozici. Vepředu se pole poté seřadilo za Safety Carem v pořadí Caldwell, Fittipaldi, Lorandi, Petecof, Saucy a Malvestiti.

Strkanice na špičce pokračovaly po ukončení neutralizace v 5. kole. Lorandi, Petecof a Saucy se vrhli na Fittipaldiho, což mělo následkem srážku Itala s Brazilcem velkého jména. Za nimi kolidovali Izrealec Cohen s Arabkou Al Qubaisiovou, což nepostrádalo jisté „politické“ zajímavosti…

Na dráhu znovu musel vodicí Ferrari pořadatele a naostro se mohlo jet až 10 minut před koncem. Angličan Caldwell v této finálové fázi dokázal odvrátit všechny útoky týmového kolegy Petecofa. 3. dojel Malvestiti před outsidery Laganellem a Alatalem.

Výsledek tedy hrál do karet především Caldwellovi a Malvestitimu, kteří získali tučné body, zatímco jejich soupeři ze špičky tabulky vyšli téměř naprázdno: Fittipaldi dojel jen 8., Lorandi skončil hned po své havárii a Petr Ptáček vzdal po daších menších kolizích v 7. kole.

Výsledek 1. závodu:

 1. Oliver Caldwell, Prema-Theodore
 2. Gianluca Petecof, Prema-Theodore
 3. Federico Malvestiti, Jenzer
 4. Umberto Laganella, Cram
 5. William Alatalo, Muecke
 6. Niclas Kruetten, Muecke

  2. závod

Také v neděli ráno se jmenoval poleman Oliver Caldwell. Výborně naladěný Petr Ptáček všek číhal hned vedle něj s předsevzetím napravit nulu ze soboty. Za nimi se seřadili Fittipaldi, Lorandi, Petecof a Famularo.

Mladý Brit Caldwell měl ve Vallelunze výbornou formu a demonstroval to dalším bezchybným startem. Petr Ptáček tentokrát „přežil“ první kolo a vrátil se z něj jako druhý před Fittipaldim, Lorandim a Petecofem. Závod probíhal klidněji, že předešlého dne. Špička si mezi sebou držela sekundové odstupy a i když Ptáček na asfalt sázel rekordní kola, nikdy to nestačilo na útok na Caldwella. K posunům došlo až v závěrečné fázi: Fittipaldi měl větší rezervy, než před ním jedoucí Čech a odsunul Ptáčka na 3. místo. Za nimi se Lorandi bránil zuby-nehty před Petecofem. Caldwell nakonac slavil neohrožené druhé vítěztví víkendu před Brazilcem, který převzal 1. místo v tabulce, a Čechem. Bývalý lídr šamionátu Lorandi skončil 4., za ním dojeli Saucy, Alatala a Famularo.

Výsledek 2. závodu:

 1. Oliver Caldwell, Prema-Theodore
 2. Enzo Fittipaldi, Prema-Theodore
 3. Petr Ptáček, Bhaitech
 4. Leonardo Lorandi, Bhaitech
 5. Gianluca Petecof, Prema Theodore
 6. Gregoire Saucy, Jenzer

  3. závod

Do třetího závodu v neděli odpoledne nastoupil Caldwell do třetice z pole-position, také tentokrát s Petrem Ptáčkem hned vedle sebe.

Caldwell své výhody na startu znovu chladně využil a provedl Ptáčka jako lídr prvním kolem. Za nimi se Lorandi dostal před Fittipaldiho. Zatímco se vedoucí dvojice dokázala od ostatních odpoutat, bojoval o třetí místo někdy až tucet vozů, Lorandi měl „plné zpětné zrcátko práce“. Od poloviny závodu se rozvržení sil opět ustálilo: Ptáček číhal v závětří Caldwella a Fittipaldi podobně ohrožoval 3. místo Lorandiho. Za nimi si to odalší body rozdali Petecof, dobrý Fin Alatalo a Malvestiti. Brit a Čech při tom jeli o vítězství, Ital s Brazilcem již tak nějak o titul. Oba ovšem dokázali své pozice uhájit a výborný Caldwell proto slavil před Ptáčkšm, Lorandim, Fittipaldim a Petecofem třetí prvenství víkendu.

Sezonu Italské F4 uzavře 28. října podnik v Mugellu, kam s realistickou nadějí na titul pojedou již jen Fittipaldi, Lorandi a Caldwell.

Výsledek 3. závodu:

 1. Oliver Caldwell, Prema-Theodore
 2. Petr Ptáček, Bhaitech
 3. Leonardo Lorandi, Bhaitech
 4. Enzo Fittipaldi, Prema-Theodore
 5. Gianluca Petecof, Prema-Theodore
 6. William Alatalo, Muecke

Text Roman Klem, foto Roman Klemm + Facebook

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *