Italská F4 v Mugellu: Enzo Fittipaldi mistrem, Petr Ptáček celkově 5.

Za poněkud nedůstojných podmínek rozhodl 17letý US-Brazilec Enzo Fittipaldi da Cruz závěrečný duel o titul italského mistra Formule 4 ve svůj prospěch. Vnuk velkého Emersona Fittipaldiho se v deštěm promočeném Mugellu prosadil vůči svému konkurentovi Leonardovi Lorandimu. Na výbornou sezonu se může ohlédnout i Čech Petr Ptáček: svůj první rok v automobilech korunoval senzačním 5. místem celkové tabulky!

Sedmým podnikem sezony 2018 v Mugellu končil italský šampionát Formule 4. Před závěrečnými třemi závody měl nejlepší vyhlídky na zisk titulu Ital Leonardo Lorandi z týmu Bhaitech, jehož náskok činil 9 bodů na Enza Fittipaldiho z týmu Prema-Theodore. Z českého hlediska byla zajímavá situace Petra Ptáčka. Mladá naděje si již zajistila prvenství mezi nováčky a v celkovém hodnocení chtěla obhájit senzační 4. místo. Jeho náskok na Itala Federica Malvestitiho před Mugellem ovšem činil jen 3 bodíky.

1. závod: Ze souboje favoritů se těšil Petecof

Kvalifikace do prvního závodu vyšla nejlépe Enzo Fittipaldimu. Zajistil si pole position před krajanem Petecofem, Lorandim a Němcem Andreasem Estnerem, který slavil povedený návrat na scénu Formule 4 s týmem Van Amersfoort. Malvestiti zajel 6. čas, zatímco se Ptáčkovi 11. časem kvalifikace příliš nevydařila.

Start vyšel v sobotní poledne nejlépe polemanovi Petecofovi. Brazilec pak s přehledem držel první místo před Fittipaldim a Lorandim. Prvnímu „rozjezdu v duelu o titul“ se ovšem po polovině závodu dostalo „italského vyvrcholení“: Fittipaldi lehce uklouzl do štěrku, z čehož se Lorandi rozhodl těžit. Po dlouhé startovní rovince se snažil v 1. zatáčce uvnitř vtěsnat před rivala a poslal při tom Brazilce do svodidel. Jinak vždy usměvavý Enzo pak strávil závod se slzami na tvářích v boxech. Toto harakiri favoritů (i Lorandi musel koncem závodu odstoupit) přijal Petecof s radostí a dojel si pro zlatý pohár před týmovým kolegou Oliverem Caldwellem z Anglie. Estner nechal zapomenout svou slabou první polovinu sezony v Německu se stájí Neuhauser výborným 3. místem. Z pekla štěstí měl i Petr Ptáček. Zatímco rozjetý Malvestiti držel 5. pozici, měl Čech co dělat, aby se dostal mezi top10. Události závěru závodu mu ale přišly k dobru: Zatímco musel Malvestiti kvůli technickému defektu vzdát, posunul se Ptáček výborným finišem na konečné 6. místo za Finem Alatalou a Argentincem Carrarou.

Výsledek:
1. Gianluca Petecof, Prema-Theodore
2. Oliver Caldwell, Prema-Theodore
3. Andreas Estner, Van Amersfoort
4. William Alatalo, Muecke
5. Giorgio Carrara, Jenzer

2. závod: Mokrá fraška ve prospěch Fittipaldiho

Startovní postavení druhého závodu víkendu ovládly v neděli ráno vozy týmu Prema-Theodore: Enzo Fittipaldi si vybojoval druhou pole-position před kolegy Caldwellem a Petecofem. Za nimi se kvalifikoval Fittipaldiho rival Leonardo Lorandi, před Carrarou, Saucym a Malvestitim. Petr Ptáček se tentokrát musel vypořádat s 15. místem a jistě doufal v podobně výhodný vývoj závodu, jako v sobotu.

Úvodních 13 minut „závodu“ jezdily formulky na mokré trati za Safety Carem a vnuk Emersona Fittipladiho proto neměl ani po „startu“ pod hrozícími černými mraky problém udržet vedení. Problém s viditelností ovšem měli borci středu pole. V nájezdu do 2. ztáčky kolidovali Cipriani, Alecco a Laganella, jejichž vozy zůstaly ležet uprostřed dráhy. Do Laganelly poté plnou rychlostí narazili Azman, Deledda, Marinangeli a Rasmussen. Situace jen díky štěstí nevedla k vážným zraněním. Také Famularo a Ptáček první kolo nepřestáli a závod byl logicky přerušen.

Úklid dráhy trval půl hodinky a druhý start se za lehkého deště odehrál za Safety Carem. Do zbývajícíh 6 minut vedl pole Fittipaldi před Caldwellem, zatímco se Lorandi hned dokázal posunout před Petecofa. Ital pak za sebou rychle nechal i Caldwella, na to, aby ještě předjel i na lídra Fittipaldiho, mu jednoduše nezbyl čas. V cíli byl Brazilec o 12 tisícin před Italem a Enzo Fittipaldi si tím připravil nejlepší výchozí pozici pro závěrečný závod odpoledne.

Výsledek:
1. Enzo Fittipaldi, Prema-Theodore
2. Leonardo Lorandi, Bhaitech
3. Gianluca Petecof, Prema-Theodore
4. Oliver Caldwell, Prema-Theodore
5. Giorgio Carrara, Jenzer
6. Federico Malvestiti, Jenzer

3. závod: Fittipaldi za Safety Carem v dešti k titulu

Počasí v Mugellu vůbec nepřipomínalo Itálii – pršelo i při velkém finále sezony v neděli odpoledne a celé scenário hrozilo skončit podobným debaklem, jako ráno. Enzovi Fittipaldimu tohle mohlo být jedno. Každým kolem za Safety Carem se přibližoval k titulu, protože mohl opět před týmovými kolegy Petecofem a Caldwellem vyrazit z 1. místa. Za trojicí Premy kličkovaly v pomalé jízdě za vodícím vozidlem úvodní 2 kola Malvestiti s Carrarou z týmu Andrease Jenzera, Lorandi čekal nervozně na zelenou na 9. a Ptáček na 11. místě.

Když mohl malý Enzo a 28 ostatních dát plyn, zbývalo na hodinách jen 20 minut. Závodilo se ovšem jen jediné kolo, protože jeden z vozů Van Amersfoort uvízl ve štěrku. Na plyn mohl lídr znovu stoupnout 14 minut před koncem a činil tak s potřebným citem. Za horšících se podmínek demonstroval svůj nepochybný talent i Petr Ptáček: jen Fittipaldi se brodil přívalem vod rychleji, než Čech, který se rychle propracoval kupředu na 4. místo za tři vozy Premy a svého kolegu Lorandiho. Hůře disponovaní „talenti“ měli problém udržet vůz vůbec na trati a po 5 minutách se opět neutralizovalo, když nadání došlo Morozovovi a Delledovi.

Vedení závodu mělo poté asi strach z dalších nehod, rozhodlo nechat Sagety Car na trati i po zbytek závodu – a rozhodlo tak o titulu ve prosopěch Enza Fittipaldiho.

Výsledek:
1. Enzo Fittipaldi, Prema-Theodore
2. Gianluca Petecof, Prema-Theodore
3. Oliver Caldwell, Prema-Theodore
4. Petr Ptáček, Bhaitech
5. Leonardo Lorandi, Bhjaitech
6. Giorgio Carrara, Jenzer

Celkové hodnocení italského šampionátu Formule 4:
1.Enzo Fittipaldi 303 bodů
2. Leonardo Lorandi 282 bodů
3. Oliver Caldwell 262 bodů
4. Gianluca Petecof 186 bodů
5. Petr Ptáček jr. 182 bodů

Text: Roman Klemm
Foto: Roman Klemm a Italian F4

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *