Lirim Zendeli: Lásku k autům mám od svého otce, chci do Formule 1

Se šesti vítězstvími z dvanácti závodů a 24 bodovým náskokem Lirim Zendeli dominuje v první polovině sezóny ADAC Formule 4. Rodina osmnáctiletého Zendeliho pochází z Makedonie, nyní ale žijí v Bochumi. Jak sám Lirim říká – lásku k autům zdědil po svém otci. Avšak junior sní o velkých věcech. Dotáhne to až do vysněné Formule 1? 

Kdy ses začal o motosport zajímat?
Můj otec se vždy díval na závody Formule 1 a já s ním přesto, že jsem tomu moc nerozumněl. Lásku k autům jsem tedy získal od něj. Kdykoli jsem viděl hezké, hlasité automobily, měl jsem radost. Vždycky jsem si užil jízdu. Když mi bylo deset, seděl jsem na klíně svého otce za volantem jeho auta v naší malé vesnici a řídil. To byla ta nejlepší odměna.

Jak ses dostal k závodění?
Začal jsem na motokárách v roce 2010 a zúčastnil se několika menších závodů. Profesionálně jsem jel poprvé v roce 2012, kdy jsem se zúčastnil soutěže ADAC Kart Masters a Německého mistrovství. V roce 2014 jsem ADAC Kart Masters vyhrál s strávil pár dní testování ve formátu ADAC Formula 4. Úplným profesionálem jsem se stal až v roce 2016.

Co je tvůj největší sen?
Jasně, že Formule 1!  A to myslím zcela vážně. Mým cílem je stát se plně profesionálním jezdcem, ale nevzdám to, ani kdyby sen ve Formuli 1 nevyšel. Na své živobytí si chci vydělat právě v motosportu. Je pro mne velmi důležité, aby bylo závodění mým životem.

Kde bys chtěl být za rok a kde za několik let?
Příští rok budu stoprocentně ve Formuli 3, ale předně se chci stát vítězem ADAC Formule 4. Doufám, že toto vítězství by mi mohlo otevřít pár dveří. Možná pak budu schopný jít normální cestou do Formule 1 prostřednictvím Formula 3 a Formula 2.

Máš kromě motosportu nějaké další koníčky?
Po závodění mi nezbývá moc volného času, ale vím, jak moc je pro mě důležité zůstat fit. Rád hraji fotbal, jsem i v jednom klubu. K tomu se věnuji Taekwondu, běhám a chodím plavat.

Ptají se tě někdy kolegové z týmu na rady? Jako například David Schumacher?
Celý tým neustále porovnává data a poté se samozřejmě můžete podívat, jak ostatní jezdci v týmu závodili. Jako nováček se tím můžete hodně naučit. Samozřejmě bych se nikdy během závodu nesnažil kompromitovat týmového kolegu. Musíte si být také jisti, že nikomu zbytečně neztěžujete život, když spolu závodíte a tlačíte jeden druhého před sebou.

Tento víkend budeš závodit v Hockenheimu, pojede se tam i F1. Jak moc je právě toto pro tebe důležité?
Bude to, jako bychom závodili s “velkými hochy” motosportu. Budeme na jednom místě s velkými jezdci, což pro mě bude naprosto báječné. Těším se také na velké publikum, které F1 přitahuje.

Čeho ze sportovního hledika můžeš v Hockenheimu dosáhnout? V co doufáš?
Hockenheim je skvělý okruh a opravdu mi sedí. Budu tomu opět muset dát stoprocent, abych byl úspěšný. Na prvním závodním víkendu v Hockenheimu jsem získal dvě vítězství a třetí místo. Je příliš brzy na to, abych dělal závěry. Ale určitě se pokusím získat další body a upevnit si vedení v šampionátu.

Kdo je tvým vzorem?
Hlavně Michael Schumacher. Ale i Lewis Hamilton. Oba dva mě inspirují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *