Musée du Circuit de Spa-Francorchamps, aneb tajemství sklepů Abbeye de Stavelot

Až do Belgie je to relativně dlouhá cesta a kdo už vážil stovky kilometrů na okruh Velké ceny, ten by si neměl nechat ujít i jednu další atrakci schovanou nedaleko.

Původní okruh vytýčený roku 1924 vedl mnohem dále, než moderní trať: Rovinka Kemmel nekončila šikanou Les Combes, ale pokračovala dál „na plný plyn“ vesnicemi Bournenville (dějiště známé havárie Jackieho Stewarta) a Masta (dříve nejkritičtější pasáž cirkusu F1) až k hranici města Stavelot, kde se rychlou a lehce převýšenou vracečkou Virage de Stavelot vracela zpět směrem dnešního Blanchimontu.

A právě do Stavelotu by to mělo každého fandu táhnout. Na pozemku prastaré zříceniny opatství Abbaye de Stavelot vystavěli uprostřed obce zámeček, který dnes slouží jako muzeum. Část této budovy, přesněji řečeno pod klenbami dřívějšího sklepení, se nachází oficiální muzem okruhu Spa-Francorchamps. Sklep skrývá kolem 30 exponátů závodních automobilů a podobný počet motocyklů. Většina z nich má víceméně přímý vztah k belgickému sportu. Zvláštní růžek tu má samozřejmě hvězdný Jacky Ickx a na obrazovkách běží nepřetržitě dokumentární filmy o nedaleké tradiční trati.

Vstup stojí 9,- EUR a návštěvník je ve sklepě s exponáty témeř sám – toto muzeum je prostě tajemstvím…

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *