Nejvíce do kasičky přispěje Mercedes, i když paradoxně ušetří

Je to jako všude. Když hrajete aktivně basketbal nebo třeba pralesní ligu hanspaulky, platíte zápisné. Stejně je tomu i v seriálu formule 1. FIA od jednotlivých týmů před každou sezónou vybírá tučné poplatky.

O tom, že se ve formuli 1 točí obrovské peníze, není třeba dvakrát hovořit. Je to jasné jako facka. Na druhou stranu každý tým mý více či méně schopný marketing, takže dokáže získat mnohem více, než zaplatí. Před startem každé sezóny musí týmy do pokladničky FIA posílat fixní částku, která je 516 128 dolarů. Tady jsou si ještě všichni rovni. Ať první nebo psoslední, každý dává naprosto stejně. V dalším parametru už se ale částky výrazně liší. Záleží zde totiž na tom, kolik bodů tým získal v předchozí sezóně. Za každý bod pak odesílá 5 161 dolarů. Vítěz pohárů konstruktérů 6 194 dolarů za bod.

Nejvíce tedy na účet FIA pošle Mercedes (4 653 720 dolarů). Zajímavé na tom je, že ve srovnání s loňskou sezónou přesto ušetří více než půl milionu dolarů. Je to proto, že letos tým získal “jen” 668 bodů, kdežto sezónu předtím to bylo o 97 bodů více. 3 210 170 dolarů musí zaplatit Ferrari, a tam je do zase naopak o více než 600 tisíc více, než za sezónu 2017. Třetím nejštědřejším přispivatelem je Red Bull (2 415 376 dolarů).

Foto: Facebook

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *