Nová pravidla, nové motory. Renault má oprávněné obavy

Rok 2021 bude zřejmě přelomový, co se týká motorů pohánějící monoposty Formule 1. Jenomže to nese mnohá úskalí. Tím největším jsou samozřejmě peníze. Stájím se nelíbí, že by motory měly stavět v podstatě od začátku. Současný stav totiž není ani zdaleka zadarmo.

Je to jasné jako facka. Když chcete něco vyvinout, musíte do toho investovat horentní sumy. Čím rychleji a lépe to chcete, tím více peněz je. A je jasné, že formulové stáje do motorů investují opravdu hodně. Takže když majitelé Formule 1 přišli s tím, že se od roku 2021 změní pohonná jednotka vozů, vyvolalo to paniku i zděšení. „Rozhodně nechceme motor stavět od nuly. Tomu se musíme vyhnout a uděláme pro to cokoli,“ má jasno ředitel stáje Ranault Cyril Abiteboul.

Pravdou je, že má sice zůstat 1,6 litrový šestiválec, jenže to je asi tak všechno. Zruší se MGU-H, zvýší se otáčky, změní se i další parametry. „Tohle opravdu chcete? Tyhle změny přeci vůbec nezávisí na dodavateli motoru, přesto umožní vyhrávat závody. Je to nepřípustné, takové změny by byly tragédií,“ dodal Abiteboul. Nad novými motory se tak ještě určitě povedou dlouhé diskuse. Na druhou stranu, pokud se tak vedení Formule 1 rozhodně, zřejmě s tím neudělá nikdo vůbec nic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *