Nový mistr Evropy Formule 3 se jmenuje Mick Schumacher

Třicet let poté, co na stejném místě vyhrál jeho otec Michael Schumacher svůj první titul mistra (Formule Konig), přicestoval Mick Schumacher do Hockenheimu jako jasný favorit. V jeho prospěch nehovořil pouze náskok 49 bodů na druhého tabulky, Daniela Ticktuma, ale i momentální forma: Mladý Němec vyhrál z předchozích šesti závodů pět. Málokdo proto vážně pochyboval o tom, že se bude mistr Evropy Formule 3 ročníku 2018 jmenovat Mick Schumacher.

Pochod pilota stáje Prema-Theodore směrem titulu byl relativně přímočarý a slavit se mohlo již v sobotu večer.

1. závod, sobota dopoledne:

Kvalifikace pro všechny tři závody se jely již v pátek a nejlepší stratovní místo pro první závod si zajistil Číňan Guanyu Zhou (Prema Theodore) před Španělem Alexem Palou (Hitech), svým týmovým kolegou Robertem Shvartzmanem a Indem Jehanem Daruvalou (Carlin). Dominátor šesti předešlých kvalifikací Schumacher byl za Juri Vipsem (Motopark) a Marcusem Armstrongem (Prema-Theodore) jen sedmý. Ještě hůře ovšem dopadl jeho velký soupeř Ticktum: Junior Red Bullu byl i v Hocknheimu dosti „mimo“ a zajel za senzačním debutantem (!) Frederikem Vestim (Van Amersfoort) pouze 9. čas – o tom, že by v sobotu dopoledne mohl začít rozhodně „ujídat“ z Mickova náskoku se Britovi proto asi ani nezdálo. Jediné dšvče v poli, Sophia Flörschová zajela mezi 24 účastníky 18. čas.

Za velmi nízko stojícího slunce vyrazil čínský poleman výborně a prvním sledem zatáček za sebou provedl Shwartzmana, Daruvalu a Paloua. Ind se Španělem ale ještě v prvním kole v Parabolice kolidovali a i Schumacher si při šarvátce s týmovým kolegou Armstrongem poničil příď a pneumatiku. Zatímco musel Mick do boxů, zařadili se ostatní v pořadí Zhou, Shwarzman, Vips a Palou za Safety Car. Ticktum držel pouze 6. pozici. Po 4 pomalých kolech se zase smělo závodit – ovšem jen na pár set metrů: za 2. zatáčkou poslal Fabio Scherer do svodidel Ferdinanda Habsburga a zase se neutralizovalo. Naostro se tedy jelo jen závěrečných 14 minut, za kterých si čínský pilot Akademie Ferrari s přehledem dojel pro 2. vítězství F3 kariéry. Za ním skončili Shwatzman s Vestim. Daniel Ticktum si dokázal 5. místem za Palouem udržet alespoň matematickou šanci na titul.

Výsledek:

 1. Guanyu Zhou, Prema-Theodore
 2. Robert Shwarzman, Prema Theodore
 3. Juri Vips, Motopark
 4. Alex Palou, Hitech
 5. Daniel Ticktum, Motopark
 6. Ralf Aron, Prema Theodore2. závod sobota večer:

Do druhého sobotního závodu směl z pole-position vyrazit Estonec Juri Vips (Motopoark), který se prosadil o 0,118s před Schumacherem. Za nimi číhali Shvartzman, Daruvala, Palou, překvapení této session Němec Julian Hanses, Francouz Sacha Fenestraz (oba Carlin) a druhý silný Estonec Ralf Aron (Prema-Theodore). Ticktum se ztrácel na 15.místě, tedy jen o dvě pozice před opět dobře naladěnou Flörschovou, která tentokrát byla nejrychlejší ze čtyřlístku jezdců stáje Van Amersfoort.

Mick Schumacher potřeboval v zásadě jen dojet na bodech, aby se již v sobotu odpoledne stal mistrem. Vyrazil proto opatrně a v 1. zatáčce se zařadil za dravého polemana Vipse. Právě tam ovšem havarovali Fenestraz, Hanses a Ahmed. Na trať zase jednou vyjelo vodící vozidlo. Závodilo se až od 5. kola a Schumacher se o nesmyslný boj o prvenství dlouho nesnažil. Po menší chybičce nechal dobrého Vipse táhnout směrem vítězství a soustředil se na zisk titulu. Záda mu při tom kryli týmoví kolegové Aron se Shwartzmanem.

A podařilo se: 13. října 2018, krátce po 17. hodině nadobro vstoupil do stop svého otce Michaela a (poněkud překvapivě) zajistil si titul mistra Evropy Formule 3. Schumacherův v tomto ohledu jediný soupeř Daniel Ticktum se znovu nedokázal prosadit a dojel jen 7.

„Samozřejmě, že je má radost ohromná. Je to nepopsatelný pocit, mít úspěch právě v tom oboru, který milujete. A je velkým uspokojením, dělat právě to dobře,“ shrnul německý talent.

Výsledek:

 1. Juri Vips, Motopark
 2. Mick Schumacher, Prema-Theodore
 3. Ralf Aron, Prema Theodore
 4. Jehan Daruvala, Carlin
 5. Robert Shwarzman, Prema Theodore
 6. Fabio Scherer, Motopark

  3. závod neděle dopoledne:

Postavení na startu historicky posledního závodu Evropského šampionátu Formule 3 znělo na špičce Robert Shvartzman, Mick Schumacher, Juri Vips a Alex Palou. 10. Ticktum znovu nehrál roli – jaký to bezedný pád pro jezdce, který ještě před několika měsíci platil jako možný nový pilot Tora Rossa… Flörschová byla jako 17. znovu nejrychlejší z talentů Fritse Van Amersfoorta.

Kolegové z týmu Prema-Theodore předvedli dobrý start. Rus Shwatzman převzal vedení a nový mistr Schumacher dokázal během 1. kola odvrátit útoky Vipse. Talentovaný Robert Shwartzman si poté vyjel náskok několika sekund a potvrdil svůj talent jasným triumfem. Schumacher si stejně tak jistě dojel pro 2. místo před Palouem a Aronem, kteří se po celý závod přetahovali o 3. pozici. Ticktum zakončil nepovedenou 2. část sezony bledým 5. místem, Flörschová přišla o bodík jen těsně po pěkném boji s Vipsem skončila 11.

Výsledek:

 1. Robert Shwarzman, Prema Theodore
 2. Mick Schumacher, Prema-Theodore
 3. Alex Palou, Hitech
 4. Ralf Aron, Prema Theodore
 5. Daniel Ticktum, Motopark
 6. Guanyu Zhou, Prema-Theodore

Konečný stav šampionátu FIA European F3 roku 2018:

 1. Micj Schumacher             365 b.
 2. Daniel Ticktum                 306 b.
 3. Robert Shwartzman          294 b.
 4. Juri Vips                           283 b.
 5. Marcus Armstrong           260 b.
 6. Ralf Aron                         254,5 b.
 7. Alex Palou                       204 b.
 8. Guanyu Zhou                   201 b.
 9. Enaam Ahmed                 172 b.
 10. Jehan Daruvala               136,5 b.

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *