Přehled před startem poslední sezony formule GP3

„Piquet proti Alesimu a Palmerovi“ – to zní jako poutač na závody Formule 1 90ých let. Tato tři velká jména se ale utkají i v sezoně 2018! Potomci velkého Nelsona, Jeana a Jonathana si to letos rozdají o titul mistra formule GP3, třídy, jejíž jméno po tomto roce přestane existovat. Co ještě můžeme od šampionátu, který se opět předvede výlučně v rámci Velkých cen Formule 1 čekat?

Formule GP3 byla zhruba před dekádou nápadem Bernieho Ecclestonea. Velký impresário tehdy hledal možnost, jak zpestřit víkendy Grand Prix a zároveň chtěl dát menším týmům a mladým jezdcům možnost, blýsknout se před obrovským světovým publikem. Podařilo se mu to jen částečně. Publikum kolem trati jeho GP3 většinou bojkotovalo a z počátečně plánovaných více, než tří desítek účastníků jich pro letošek kvůli neúměrně vysokým nákladům zbylo jen 21.

Nejeden kritik v tom vidí potvrzení své teorie, že GP3 od začátku byla třídou, „kterou nikdo nepotřeboval“. Od příští sezony zmizí pojem „GP3“ zcela – nezmizí ale pojetí tohoto šampionátu. FIA rozhodla, že bude dle vzoru MotoGP svým fandům o víkend mistrovství světa nabízet témeř kompletní výkonostní žebříček monopostových tříd a proto od příští sezony přejmenuje GP3 na „Formuli 3“. Je to tedy především dříve tak populární evropské mistrovství F3, kdo má z celé situace největší škodu. Po desetiletí boje F3 proti GP3 o jezdce s potřebným budgetem, při kterém se obě třídy kanibalizovaly až na pokraj zániku, tedy FIA rozhodla šalomounsky: Zachráníme koncept GP3 a dáme mu jméno „F3“.

Zpět do současnosti
Před prvním závodem sezony 2018 v Barceloně se do mistrovství zapsalo 6 týmů, které našly 21 pilotů s finančním zázemím, které jim umožní přinejmenším účast v úvodu sezony.

Minulou sezonu zcela ovládla francouzská stáj ART, jejíž jezdci George Russell, Jack Aitken, Nirei Fukuzumi a Anthoine Hubert obsadili první 4 (!) místa celkového hodnocení. Letos nastoupí za úspěch garantující stáj pod vedením Mathieua Zangarelliho Francouz Anthoine Hubert, Britové Callum Ilott a Jake Hughes s Rusem Nikitou Mazepinem. První tři jmenovaní jistě patří do nejužšího kruhu favoritů.

Výborným obsazením kokpitů oplývá i italská Scuderie Trident, kde najdeme hned dva z výše jmenovaných potomků vítězů Grand Prix: Giuliano Alesi již munilý rok potvrdil, že umí vyhrávat a Pedro Piquet bude chtít potvrdit, že mu silné Dallary-GP3 sedí lépe, než monoposty F3. Za Trident nastoupí i slibný Ital Alesio Lorandi a spolehlivý Američan Ryan Tveter.

Jak to všechno bude?
V boji proti těmto gigantům jistě zaslouží potlesk malá stáj Švýcara Andrease Jenzera, která již také patří k „inventáři GP3“. V jednom z jejích kokpitů nalezneme jediné děvče pole, zkušenou Kolumbijku Tatianu Calderonovou, která se v průběhu minulé sezony silně zlepšila. O vítězství chce bojovat i Američan Juan Manuel Correa a německý chráněnec vítěze Le Mans Manuela Reutera, David Beckmann.

Také jen tři jezdce se podařilo angažovat i týmu Arden patřícímu otci Christiana Hornera, Garymu. Pojedou za něj ex-mistr německé F4 Joey Mawson z Austrálie, špičkový pilot F-Renault Gabriel Aubry z Francie a jeho krajan Julien Falchero, kterého na trati nekoučuje nikdo jiný, než geniální Jean-Pierre Jarier.

Když už jsme u bývalých jezdců F1: Za tým Španěla Adriana Campose bude svou druhou sezonu v GP3 absolvovat Ital Leonardo Pulcini, zatímco jsou jeho nový týmoví kolegové Fin Simo Laaksonen a Mexičan Diego Menchaca velkými neznámými.

O titul chce ve svém druhém ročníku GP3 bojovat i Francouz Dorian Boccolacci. Pojede za nizozemskou stáj MP Motorsport rodiny de Jong, kde ho doplní mladší syn Jonathana Palmera, Will a někdejší junior kádru Red Bull, Fin Niko Kari.

Tito jezdci se tedy budou snažit napodobit kariéru Valterriho Bottase, nejúspěšnějšího z bývalých mistrů GP3. Jedno je mistrovi sezony 2018 ale už tak jisté: Stane se historicky posledním šampionem formule GP3, třídy, kterou nikdo nepotřeboval..?

Kalendář šampionátu GP3 sezony 2018
13.05. – Barcelona
24.06. – Le Castellet
01.07. – Spielberg
08.07. – Silverstone
29.07. – Budapešť
26.08. – Spa
02.09. – Monza
30.09. – Soči
25.11. – Yas Marina

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *