Yas Marina: Poslední mistr formule GP3 se jmenuje Anthoine Hubert

Poslední dva závody krátkých dějin formule GP3 vyhráli Leonardo Pulcini a Nikita Mazepin. Mistrem se ovšem stal junior Renaultu Anthoibe Hubert.

Okruhu Yas Marina se stal dějištěm historicky posledního závodu formule GP3. Někdejší projekt Bernieho Ecclestonea, který nejeden pozorovatel považoval za „v mezinárodním kalendáři naprosto přebytečným“, tedy přežil jen 9 sezon. I když se všeobecný zájem o tuto formuli držel po dobu její existence v úzkých mezích, nelze jí upřít, že „vychovala“ i několik jezdců zvučných jmen. Mistry se stali Esteban Gutierrez, Valtteri Bottas, Mitch Evans, Daniil Kvjat, Alex Lynn, Esteban Ocon, Charles Leclerc a George Russell. Dá se tedy tvrdit, že úspěch v GP3 zpravidla vedl ke kokpitu Formule 1. A právě takový postup si slibuje i novopečený mistr GP3 roku 2018, Francouz Anthoine Hubert…

Kvalifikace: Mazepin se chopil své poslední šance

22letý pilot stáje ART, Anthoine Hubert nastoupil po 2měsíční přestávce do 9. a posledního podniku šampionátu formule GP3 s náskokem 22 bodů na svého týmového kolegu, 19letého Rusa Nikitu Mazepina. Francouz proto byl jasným favoritem na zisk titulu, i když se Mazepinovi podařilo pátečním ziskem pole-position svůj bodový odstup o 4 snížit. Druhou startovní pozici si zajistil Ital Leonardo Pulcini (Campos) před zbytkem „armády ARTu“, Hubertem, Jakem Hughesem a Callumem Ilottem. Zbytek top10 sobotního postavení na startu si rozdělili tři jezdci Tridentu, David Beckmann, Giuliano Alesi a Ryan Tveter před Simo Laaksonenem (Campos) a Juanem Correou (Jenzer). Jediné děvče v poli, Tatiana Calderonová (Jenzer) si zapsala 14. čas hned před debutantem GP3, Indem Jehanem Daruvalou.

Sobotní závod: Hubert si s klidem dojel pro poslední titul šampina GP3

Rozloučit se s GP3 přišlo ve sportovním Niemandslandu Abů Dhabí v sobotu ráno hodně málo diváků. Viděli Mazepinův bezvadný start, při kterém Rus úspěšně blokoval dravého Pulciniho. Na dlouhé rovince však Itala za sebou již neudržel a špička se proto z 1. kola vrátila v pořadí Pulcini, Mazepin, Hubert, Illot, Beckmann a Hughes. Mazepin ovšem věděl, že je jeho jedinou šancí úprk kupředu a po 4 kolech se za použití DRS skutečně dostal zpět na 1. místo. O kolo později ale chyboval v pomalejší hotelové sekci, Pulcini ho znovu předjel a Hubert se usadil pod jeho zadním spoilerem. Rus se ovšem nevzdával a dále na Pulciniho útočil. Jedna z těchto akcí ho ovšem poslala mimo trať a sportovní komisaři na něj uvalili penalizaci 10s. To vše samozřejmě hrálo do karet obezřetně jedoucímu Hubertovi. Francouz si s s přehledem dojel pro body za 3. místo a tím i pro gratulaci Alaina Prosta k titulu mistra!

O 3. místo si rozdali zábavný trojboj celou sezonu relativně bledý Angličan Hughes, Němec Beckmann a junior Ferrari Ilott. Prosadil se jezdec Tridentu, který v posledním kole předjel ještě i Huberta. Mazepin byl na trati sice 2., do hodnocení se ale dostal jen na 5. pozici. Za ním skončili Alesi s Hughesem, Laaksonenem a Correou. Výborný finiš předvedla Calderonová: v závěrečné fázi předjela Piqueta, Tvetera a Fittjeho a sebrala tak poslední bodík dne.

Výsledek:

 1. Leonardo Pulcini, Campos
 2. Anthoine Hubert, ART
 3. David Beckmann, Trident
 4. Callum Ilott, ART
 5. Nikita Mazepin, ART
 6. Giuliano Alesi, Trident
 7. Jake Hughes, ART
 8. Juan-Manuel Correa, Jenzer
 9. Simo Laaksonen, Campos
 10. Tatiana Calderon, Jenzer

Nedělní závod: Mistr boural, vicemistr vyhrál

V neděli ráno se tedy sportovní svět loučil posledním závodem s pojmem „GP3“ (seriál bude v témeř nezměněném rámci existovat dále pod názvem „FIA Formule 3“).

Americký poleman Correa využil dobře své výhody a špičku provedl první kombinací zatáček v pořadí Alesi, Mazepin a Hughes. Ještě v prvním kole skončila sezona pro nového šampiona Huberta: Na konci rovinky kolidoval s Beckmannem a Pulcinim. O něco později se srazili i Fittje a Piquet a závod byl na 4 kola neutralizován.

Po re-startu se na trati vyvinul pěkný pětiboj o první místo, který ovšem zase jednou zhatila přeregulace moderního sportu: Correa a Alesi obdrželi 5sekundovou penalizaci za překročení maximální rychlosti při předešlé neutralizaci. O místa na stupínku vítězů tedy zase jednou jely jen vozy ARTu, ke kterým se v závěru závodu přidal Fin Laaksonen. Teprve v posledním kole dokázal Mazepin i na trati předjet dobrého Correu a vyhrál před týmovým kolegou Hughesem. Na 3. místo se také těsně před koncem posunul Laaksonen, pro kterého to znamenalo nejlepší výsledek kariéry. Na Correu zbylo po penalizaci jen 6. místo za Ilottem a Tveterem. Pro poslední bodík dějin GP3 si dojela Calderonová, která skončila těsně za Verschoorem 8.

Také příští rok bude toto mistrovství startovat v rámci Grand Prix Formule 1 a z českého hlediska bude o něco zajímavější: Mezi přihlášenými je i česká stáj Sauber Junior Charouz. Možná i s českým jezdcem v jednom z kokpitů…

Výsledek:

 1. Nikita Mazepin, ART
 2. Jake Hughes, ART
 3. Simo Laaksonen, Campos
 4. Callum Ilott, ART
 5. Ryan Tveter, Trident
 6. Juan-Manuel Correa, Jenzer
 7. Richard Verschoor, MP
 8. Tatiana Calderon, Jenzer

Konečný stav šampionátu GP3 2018:

 1. Anthoine Hubert               214 b.
 2. Nikita Mazepin                 198 b.
 3. Callum Ilott                       167 b.
 4. Leonardo Pulcini              156 b.
 5. David Beckmann               137 b.
 6. Pedro Piquet                     106 b.
 7. Giuliano Alesi                   100 b.
 8. Jake Hughes                         85 b.
 9. Ryan Tveter                         69 b.
 10. Dorian Boccolacci             58 .

Text a foto: Roman Klemm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *